Компания от Кембриджшир работи по нов начин за производство на лекарства в Космоса. Космическата агенция на Обединеното кралство (UKSA) обяви, че BiologIC Technologies ще участва във фонд от 65 млн. паунда за разработване на нови технологии, които ще бъдат тествани в Международната космическа станция.

Микрогравитацията улеснява някои здравни изследвания, като например изучаването на болести, свързани с възрастта, и потенциално отглеждане на човешки органи за трансплантация, в Космоса, отколкото на Земята, пише Би Би Си.

„За мен е привилегия да помагам на Обединеното кралство да бъде водещо в тази област.“, казва главният изпълнителен директор на BiologIC Technologies Ричард Велакот.

Правителствата и предприемачите по света отново харчат огромни суми за Космоса, но вече не става дума за достигане на други планети, а за това да се даде възможност на хората да живеят на тях.

Движението е наречено „Космическа надпревара 2.0“.

 

Ключов момент в тези планове е превръщането на астронавтите в самодостатъчни. Ето защо UKSA обяви финансиране в подкрепа на редица проекти. Един от тях се изпълнява от BiologIC Technologies от Фордъм.

Компанията вече е разработила система, която може да разработва и произвежда ваксини и генни терапии по-бързо от повечето традиционни методи. Сега тя ще използва финансирането, за да адаптира системата така, че да работи в Космоса.

„Тя ще трябва да се справи с налягането и топлината при напускане на Земята с ракета. И разбира се, в микрогравитация течностите плуват, така че ще трябва да измислим начин да ги задържаме“, казва Велакот.

Но BiologIC Technologies вярва, че нейната система може да произвежда не само лекарства. Тя също така има потенциал да произвежда храни и суровини от основни биологични съставки.

Тази адаптивност е важна, тъй като на МКС, където физическото пространство е ограничено, е по-ефективно устройството да бъде малко и многофункционално.

Но експериментите, провеждани в Космоса, не са само в полза на астронавтите - г-н Велакот казва, че те помагат и на нас на Земята.

„На Земята е много трудно да се изследват последиците от стареенето, защото това отнема много време, но в Космоса клетките ни стареят по-бързо, така че този вид изследвания могат да се извършват по-бързо там и потенциално да ускорят нови лечения. Микрогравитацията може също така да улесни отглеждането на човешки органи и така да стане възможно отглеждането им в Космоса и връщането им на Земята за трансплантация“, добави Велакот.