Правителството на Куба извика посланика на САЩ във външното си министерство заради протести срещу властта. Обвиненията към американското посолство в Хавана са, че страната се намесва във вътрешните работи на Куба, като подклажда недоволството на протестиращите, предаде Ройтерс.

От началото на март месец в цялата островна страна расте недоволството заради липсата на електричество, храна и гориво. В почти всички градове в Куба е въведен режим на тока.

Протестиращите излязоха по улиците на главните градове на страната, за да поискат решение на проблема. Някои от тях открито скандираха срещу режима и призоваха за отстраняване на комунистическата партия от властта.

Снимка: EPA

Американското посолство определя за „абсурдни“ предположенията, че Вашингтон стои зад протестите в Сантяго де Куба.

„Призоваваме кубинското правителство да зачита човешките права на протестиращите и да отговори на законните нужди на кубинския народ“, пише в публикация на посолството в платформата Х.

Това е поредната размяна на обвинения между Куба и САЩ. Отношенията между двете държави почти не са се подобрили, откакто президентът Джо Байдън встъпи в длъжност през 2021 г., отбелязва Ройтерс.

Снимка: EPA

В понеделник, 18 март, външното министерство на Куба обяви, че тежката икономическа ситуация в страната е следствие на американското ембарго още от епохата на Студената война и другите санкции на САЩ, които целят да докарат кубинците до бедност и да дестабилизират страната.

Кубинският президент Мигел Диас-Канел също посочи с пръст Вашингтон.

"Посредствени политици и мрежови терористи се изредиха от Южна Флорида, за да подгряват улиците на Куба с послания и призиви за хаос", пише президентът в своя публикация в мрежата X.

Протестите в карибската държава са най-големите от октомври 2022 г. насам, когато ураганът "Иън" беше прекъснал електрозахранването на острова за около седмица.