Макар и дълга, изминалата нощ в Скопие беше доста по-спокойна. Същинската част от протеста продължи около 3 часа, съобщиха специалните пратеници на bTV в македонската столица.

В същото време, проправителствените медии атакуват протестиращите, а властта готви контрапротести.

Очаква се в един ден, 17 май, хиляди "за" и "против" управляващите да се окажат по улиците на Скопие.

Хората искат оставката на премиера Никола Груевски заради разкритията на опозиционния лидер Зоран Заев за корупция и прикриване на извършено от полицай убийство.

Недоволни се събраха и в Прилеп и Струмица.

„Много неща се промениха, всичко, което Никола Груевски от 2006 г. обеща на македонците, не се изпълни – членство в ЕС и НАТО, реформи и икономически растеж”, посочи пред bTV бившият зам.-министър на здравеопазването и настоящ протестен лидер Владимир Лазаревик.

„Хората повече не вярват, че институциите са свободни и че действат в техен интерес. (...) Народът повече не може да вярва на Никола Груевски и на системата, която той е създал през последните години”, допълни той.

По думите му демонстрантите се надяват на политическо решение без проливане на кръв, но той призна, че е напълно възможно да се стигне до напрежение заради свиканите от властта контрапротести. По думите му извозването на проправителствени демонстранти е характерно за Груевски.

Лазаревик се извини на аутистите и обясни, че „политическият аутизъм” на властта в Скопие се изразява в това, че няма никаква връзка с реалността.

А българският интерес къде е?

„Сред протестиращите не видях българския фактор”, коментира в студиото на „Тази сутрин” историкът Спас Ташев, бивш заместник-председател на Агенцията за българите в чужбина и основател на Културно-историческия център в Скопие.

По думите му България е вложила огромни средства в обучението на македонски студенти, като гражданство имат 60 000 жители на западната ни съседка, но това няма ясен резултат.

Къде на шега, къде сериозно, евродепутатът Ангел Джамбазки посочи, че скандалите с корупция и подслушване, както и контрапротестите са поредно доказателство за българския произход на голяма част от македонското население.

Той допълни, че сегашната власт 9 години управлява без редовни избори, като свиква предсрочни при всеки срив в доверието и използва контролирания вот на работещите в държавната администрация и близките им. „Това е организация, на която и ДПС може да завиди”, посочи Джамбазки.

Според него управлението на Груевски продължава антибългарската линия и силните обвързаности по оста Скопие – Белград – Москва. Той изрази притеснение, че така и наричаният „бугарето” лидер на опозицията Зоран Заев след евентуалното си идване на власт може да забрави за всички жалби, които входира в Европарламента с помощта на българските представители.

Джамбазки коментира, че Груевски е бил „забравен” от западните държави като някакъв малък балкански диктатор, а важното в момента за България е подписването на договор за добросъседство и спиране на кражбата на общата ни история.

  • Македонската опозиция се връща в парламента
  • Един човек загина, а друг е тежко ранен след стрелба в Куманово
  • Груевски си предрече историческа изборна победа догодина
  • Заев очаква в най-скоро време съставяне на ново правителство в Македония
  • Скопие засили мерките за сигурност, имало заплахи за нападения
  • Над 1500 души протестираха против Груевски в Скопие
  • Косово погреба с почести и като мъченици загиналите при операцията в Куманово
  • Кунева: Пускаме Македония в ЕС само след реформи
  • Осъдиха вуйчото на Мартин Нешковски, чието убийство предизвика протестите в Македония
  • Протест в Косово заради размириците в Куманово