Дали използването на бойни делфини е мит, или реалност. Полемика в социалните мрежи обърна погледа към темата и породи съмнения и насмешки. Всичко започна с гостуването на бивш зам.-шеф на разузнаването в ефира на bTV.
„...Те имат включително и делфини, които охраняват Кримския мост под вода. Това са обучени делфини, които откриват мини, или водолази, които влизат да минират такива обекти“, каза снощи след централните новини на bTV Николай Русатев, който е бивш зам.-шеф на военното разузнаване.
btvnovinite.bg направи справка и се оказа, че използването на животни за военни операции не е толкова необичайно.
Още по време на Студената война съветският флот обучава делфини за военни цели, но програмата е прекратена някъде след 1991 г. Военноморските сили на Съединените щати пък изучават морските бозайници, включително китовете белуга. От 60-те години на миналия век ги дресират да изпълняват различни задачи, като например извършване на операции по възстановяване и откриване на подводни мини, пише „Таймс“.
Репортерът Джон Исмай е служил като офицер за обезвреждане на взривни устройства във ВМС и обяснява още през 2019 г. за какви неща са обучавани делфините, китовете и морските лъвове.
Колкото и странно да звучи, военноморските сили използват делфини за различни мисии. Атлантически бутилконоси делфини са обучавани в базата в Пойнт Лома, Калифорния. Общността за обезвреждане на взривни устройства на ВМС използва бозайниците за много от операциите си.
"През лятото на 1998 г., преди последната ми година във Военноморската академия, бях временно разпределен в подразделение за обезвреждане на взривни вещества във военноморската амфибийна база Коронадо, в което имаше няколко отряда морски бозайници. Единият търсеше обучени вражески водолази, другият търсеше морски мини, плаващи във водния стълб, а третият търсеше мини, лежащи на морското дъно. Друг отряд обучаваше морските лъвове да помагат за извличането на скъпи предмети като инертни торпеда от морското дъно, за да може ВМС да ги използват повторно", разказва Джон Исмай.
Защо делфини?
Има две основни причини. Първо, техният биосонар е по-добър от всички механични сонари, създавани някога. Делфините произвеждат сонарни вълни от челата си и могат бързо да откриват неща, които хората не могат.
Второ, те могат многократно да се гмуркат по-дълбоко от хората, достигайки подводни дълбочини, които иначе бихме могли да достигнем само с помощта на роботи. Делфините могат да откриват мини, заровени от кал и тиня на морското дъно, като усещат въздушната празнота в корпуса на мината.
Как Военноморските сили правят това?
Делфините живеят в мрежести заграждения, окачени на плаващи докове близо до входа на залива Сан Диего. Те се хранят ежедневно с адаптирана диета от херинга и скумрия сред няколко вида риба. Посредством положително подсилване с храна и обич всеки делфин се обучава да разпознава определени видове цели - като хора, закотвени мини или дънни мини.
Когато дойде време за работа, морякът комуникира с делфина посредством специални сигнали с ръце. След това делфинът се издига и излиза от водата, като се плъзга върху намокрена постелка, поставена на кея. Моряците пренасят делфина до малка моторна лодка, която от едната страна е срязана до водолинията, което позволява на водачите да се придвижат до зоната за търсене и да вкарат бозайника внимателно във водата. След това те използват устройство, наречено преобразувател, което излъчва определени звукови тонове във водата, за да сигнализира на делфина, че е време за търсене.
След като делфинът открие целта си - човек или мина, той се връща в лодката, която бързо напуска района, за да могат моряците да поемат мисията.
Обучени ли са някога да убиват?
В интернет можете да намерите слухове за обратното - че на делфините се поставят ядрени бойни глави за самоубийствени мисии, но това никога не се е случвало. Тяхната мисия е просто да намират и маркират неща, след което да напуснат района възможно най-бързо. Т.е. няма "въоръжени" делфини.
И Русия има бойни делфини
Според нов анализ на сателитни снимки Русия е разположила обучени военни делфини във военноморската си база в Черно море - вероятно за да защити флота си от подводна атака, пише „Гардиън“.
Военноморският институт на САЩ (USNI) прегледа сателитни снимки на военноморската база в пристанището на Севастопол и стигна до заключението, че две отделения за делфини са били преместени в базата през февруари в началото на инвазията на Москва в Украйна.
В миналото Русия е тренирала делфини за военни цели, като е използвала водните бозайници за извличане на предмети или за възпиране на вражески водолази.
Военноморската база в Севастопол е от ключово значение за руската армия, тъй като се намира в южния край на Крим, който Москва завзе през 2014 г. Според анализа на USNI много от закотвените там руски кораби, макар и извън обсега на ракетите, са потенциално уязвими за подводни атаки.
Украйна също така е обучила делфини в аквариум близо до Севастопол в рамките на програма, породена от схема от съветската епоха, която през 90-те години на миналия век е била занемарена.
По време на Студената война и САЩ, и Съветският съюз са разработили използването на делфини, чиито ехолокационни способности могат да им позволят да откриват подводни обекти като мини.
Изданието посочва, че САЩ са похарчили най-малко 28 млн. долара за поддържане на собствени отряди от делфини и морски лъвове, които също могат да се обучават, за да помагат потенциално при конфликти.
Програмата в Севастопол беше възстановена през 2012 г. от украинските военноморски сили, но бозайниците попаднаха в руски ръце след нахлуването в Крим през 2014 г. Украйна безуспешно поиска връщането на животните, а РИА Новости съобщи, че Москва планира да разшири схемата.
"Нашите специалисти разработиха нови устройства, които преобразуват откриването на цели с подводен сонар от делфините в сигнал до монитора на оператора. Украинските военноморски сили не разполагаха със средства за подобно нещо и се наложи някои проекти да бъдат спрени", заяви един от източниците на руската информационна агенция.
Две години по-късно руските военноморски сили обявиха плановете си за закупуване на още пет делфина, като стартираха тръжна процедура за договор на стойност 1,75 млн. рубли - около 21 000 долара - за доставка на делфини в базата в Севастопол до края на лятото. Не е ясно дали делфините, за които се смята, че се намират в Севастопол днес, са същите, които са излезли от този договор.