Сваленият президент на Сирия Башар Асад се намира в Москва, съобщиха руски медии. Говорителят на Кремъл обаче отказа да коментира.

А в Дамаск ден след падането на режима е спокойно въпреки, че няма никаква яснота как ще се управлява държавата.

Това идва от обстоятелството, че опозицията е изключително разнородна. В годините на гражданската война те дори влизаха в сблъсъци помежду си.

Най-голяма тежест днес безспорно има "Хаят Тахрир аш-Шам". Въпреки че се старае да се изчисти от миналото като клон на Ал-Кайда, тя изповядва радикален ислям и е обявена от терористична от Европейския съюз и много западни държави.

Включително и от Турция още 2018 година, която подкрепя турскоговорящите бунтовници в Северна Сирия. От трета страна имаме и кюрдите, които като идеология са далеч от джихадистите от Аш-Шам. И още нещо – много неясен остава и въпросът с руските и американските бази на територията на Сирия.

ООН призова за спазването на правата на всички етнически и религиозни малцинства. Няколко западни държави поставиха това условия за бъдещата им подкрепа за страната. Израел през нощта атакува складове с боеприпаси на сирийската армия с обяснението, че онези, които контролират Дамаск, се ръководят от радикална ислямистка идеология.

Турция, която приютява близо 3 и половина милиона сирийци, избягали от режима, ще съдейства за помирението в страната и връщането на бежанците по домовете им.

Германия и Австрия обявиха, че преустановяват разглеждането на молби от сирийски граждани за убежище.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK