Следващата седмица светът ще отправи отново поглед към Рим. На 7 май там започва конклавът, който ще избере следващия папа.
Дотогава във Вечния град продължават конгрегациите, по време на които кардиналите провеждат нещо като предизборна кампания.
Един от основните въпроси е в каква посока новият глава на Римокатолическата църква ще поведе над 1,4 млрд. последователи.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Според църковните правила всеки католически свещеник може да бъде избран за папа.
От над 600 години насам обаче глава на Римокатолическата църква става кардинал. В момента кардиналите под 80-годишна възраст, които имат право на глас, са 135-ма.
Някои от фаворитите
„Уличният свещеник“ и „италианският Берголио“ – ако питате ChatGPT кого Франциск би избрал за свой наследник, отговорът е – архиепископа на Болоня.
Матео Дзупи е един от посредниците, постигнали мир след гражданската война в Мозамбик, а като специален пратеник за актуалния конфликт на Европейския континент се бори за връщането на отвлечените в Русия украински деца.
Според критиците му обаче той не е реагирал достатъчно бързо след разкритията за сексуални посегателства в италианската църква.
Фаворит в либералното крило е архиепископът на Марсилия. Жан-Марк Авлин споделя възгледите на предшественика си за имиграцията и нуждата от връзки с мюсюлманския свят. Роден в Алжир в семейство на испански имигранти, французинът има недостатък – не говори италиански.
Със своите 60 години латинският патриарх на Йерусалим – италианецът Пиербатиста Пицабала е сред най-младите кандидати. След нападението на „Хамас“ на 7 октомври той предложи да размени себе си за отвлечените израелски деца. В същото време не пести критиките си към според него „най-крайнодясното правителство в историята на Израел“.
Ако кардиналите предпочетат да завият към консервативното крило, може да изберат унгареца Петер Ердо. По време на мигрантската криза през 2015-а той се противопостави на приемането на бежанци в храмовете.
За силен кандидат се смята и представителят на Филипините, наричани „белия дроб на католицизма в Азия“. Луис Антонио Тагле е известен като „азиатския Франциск“ заради сходната си отдаденост към социалната справедливост.
Според някои анализатори следващият понтифик ще е от Африка. Сред най-изявените имена е това на кардинала от Гана Питър Търксън. Той е от най-близките съветници на Бенедикт 16-и по климатичните въпроси.
А ако властта се върне в Рим след трима папи не-италианци, може да е и в ръцете на държавния секретар на Ватикана. Дългогодишен дипломат, Пиетро Паролин е архитектът на сближаването на Католическата църква с Китай. И компромисен вариант между консерватори и прогресисти.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK