Ако посетите профила му в „Истаграм“, със сигурност ще си помислите, че сте попаднали на някой от многобройните акаунти на фитнес инфлуенсъри. Това не е трудно предвид многобройни негови снимки, на които демонстрира добре оформените си бицепси и плочки на корема на фона на екзотични пейзажи и интериори.
Наистина той е убеден вегетарианец и въздържател, отделя изключително голямо внимание на воденето на здравословен живот, но не това e нещото, което го прави популярен по света и което привлича стотици хиляди негови последователи в социалните мрежи.
View this post on Instagram
Човекът зад този профил носи прозвището „руският Зукърбърг“ и според класацията на „Форбс“ за глобалните милиардери през 2022 г. е един от най-влиятелните технологични предприемачи в света, а състоянието му възлиза на 15,1 милиарда щатски долара, с което изпреварва по богатство доста от своите известни сънародници олигарси.
37-годишният Павел Дуров е известен и с това, че е един от малкото руснаци, които не само са се противопоставили на президента Владимир Путин, но и успява да устои на последвалите атаки на Кремъл.
Семейството на технологичния магнат, според неговите твърдения пред медии, отдавна има горчив опит с властта в Москва. Дядо му, герой от Втората световна война, е репресиран по времето на Сталин.
View this post on Instagram
Баща му пък е виден интелектуалец, професор по класическа филология и антична култура. Самият Павел Дуров завършва с отличие Академическата гимназия със специален статут към Санктпетербургския държавен университет, а пет години по-късно и филологическия факултет в същото учебно заведение отново с изключителни постижения и почести.
Всички очакват да тръгне по стъпките на баща си и да се заеме с научна кариера в областта на хуманитаристиката, но младежът има други планове.
Създаването на „руския Фейсбук“
Още докато е студент, Павел Дуров се увлича по информационните технологии. Създава онлайн библиотека за своите колеги, а по-късно в нея студентите започват да качват свои курсови работи и да разменят лекции. Скоро проектът му се разраства и включва форуми, в които се дискутират политически и обществени теми.
Още тогава започва да се формира успешният тандем между Павел и брат му Николай, който изучава математика и информационни технологии. Страничните наблюдатели ги оприличават на дуото Стив Джобс и Стив Возняк, които правят от „Епъл“ технологичният гигант, който познаваме днес.
Наистина Павел Дуров в изявите си доста прилича на Стив Джобс, докато брат му, подобно на Возняк, не попада в светлините на прожекторите толкова често. Но двамата остават неразделни, включително и в бизнес начинанията си до днес.
По това време студентският портал на Дуров привлича вниманието на бившия му съученик Вячеслав Миралишвили. Син на богат предприемач с грузински, еврейски и руски корени, в този момент Вячеслав следва в един от престижните университети в САЩ и е свидетел на появата и разрастването на „Фейсбук“.
Богатият младеж смята, че подобен проект може да има успех и в Русия, а като негова основа вижда именно студентския портал на Дуров. Миралишвили не се поколебава да инвестира парите, които е спечелил от бизнеса на баща си, в начинанието на своя бивш съученик и това е стъпката, която ще превърне сайтът на Дуров в еднo от най-успешните интернет начинания в Русия.
Миралишвили привлича в начинанието и друг свой приятел – руско-израелския бизнесмен Лев Леваев. Тримата стават съоснователи на руската социална мрежа „ВКонтакте“ през 2006 г.
През това време Дуров работи по своя студентски портал, превръщайки го постепенно в социална мрежа за бивши състуденти и съученици. Със своя прост дизайн в синьо и бяло новият сайт много напомня на някой от локалните клонове на „Фейсбук“ по онова време, което по-късно ще донесе на Дуров обвинения в плагиатство, но предприемачът заявява, че всички големи ИТ гиганти са копирали други компании при основаването си.
Дали заради приликата с „Фейсбук“, дали заради усилията на самия Дуров, но мрежата започва да се разраства с невиждани дотогава темпове и скоро ще бъде оценена на 3 милиарда долара. В работата вече активно се включва и брат му Николай, който се завръща в Русия след завършване на аспирантура в Германия.
Успехът на „ВКонтакте“ привлича вниманието и на „Фейсбук“. През 2009 г. Дуров и неговите сътрудници са поканени в офиса на Зукърбърг в Калифорния. Според някои източници посещението е уредено с помощта на руския предприемач Юрий Милнер, който притежава акции в американската социална мрежа.
Според руския журналист Николай Конов, който впоследствие става биограф на създателя на „ВКонтакте“, срещата между Зукърбърг и Дуров преминава в много топла атмосфера, те намират един в друг сродни души. И двамата смятат държавата за атавизъм, а социалните мрежи за „невероятно достижение на човечеството, което позволява на информацията да излезе от контрола на държавата“.
Но по-късно Дуров споделя, че чувствал как Зукърбър вече се е предал под „комерсиалния натиск и американския естаблишмънт“.
Първият сблъсък с Кремъл
Малко след това съдбите на двамата ИТ милиардери тръгват в различни посоки. През 2011 г. в Русия се провеждат избори. Социологическите проучвания показват голяма преднина на президентската партия „Единна Русия“. Но след вота избухват протести, водени от опозиционния лидер Алексей Навални.
В този момент Дуров публикува в профила си в „Туитър“ съобщение, че ФСБ е поискала от него да закрие групите на протестиращите в социалната мрежа „ВКонтакте“, „но ние няма да го направим заради принципите си. Не знам какво ще се случи, но твърдо седим зад решението си“. Впоследствие той публикува като отговор на искането на спецслужбата снимка на куче с изплезен език.
Действията му го превръщат в герой в очите на опозиционерите, но не всички вярват в чистите му намерения. „Новая газета“ публикува свое разследване, според което Дуров е изпратил писмо на заместник-началника на офиса на руския президент Владислав Сурков и в него обяснява, че „блокирането на опозиционните групи на платформата „ВКонтакте“, ще доведе до прехвърлянето на техните членове във „Фейсбук“, където ще бъдат извън контрол“. ИТ предприемачът отрича да е автор на такова писмо.
Скоро след тези събития Дуров преживява два неочаквани удара. Съдружниците му Миралишвили и Леваев изненадващо продават своите акции в социалната мрежа на компанията „Юнайтед Кепитъл Партнерс“, а Дуров обвинява за това Кремъл.
Милиардерът преживява и пътен инцидент с участието на полицай, чийто крак наранява. Малко след това в офиса му нахлуват органите на реда и извършват обиски.