Кой е Евгений Пригожин? От продавач на хотдог, бизнесмен до командир на частна армия.  

Той е роден в Санкт Петербург, родният град на Владимир Путин. 62-годишният Пригожин дълги години е сред приближените и доверените хора на руския президент. 

Първата си присъда получава през 1979 г., когато е едва 18-годишен. Осъден е условно на две години и половина заради кражба. Две години по-късно получава нова присъда - 13 години затвор за грабеж и кражба. Девет от тях излежава зад решетките.

Познанството на Путин и Пригожин датира от 90-те години на 20 век, когато след завръщането си от ГДР, Путин работи в кметството на тогавашния все още Ленинград. По същото време освободен от затвора, Пригожин продава хотдог, а по-късно влиза в ресторантьорския бизнес. Така възниква прякорът му "готвачът на Путин". С годините развива кариера на успешен бизнесмен, подкрепян от Кремъл.

Така Пригожин се превръща в ключов играч в пълномащабното военно нахлуване на Русия в Украйна чрез частната си армия "Вагнер". 

Без да е чужд на руските затвори, той вербува хиляди осъдени престъпници от затвора за своята армия - без значение колко тежки са престъпленията им - стига да се съгласят да се бият за него в Украйна.

Пригожин стои извън прожекторите до 2014 г. Дотогава наемниците на “Вагнер” участват в тайни операции в Африка и в Близкия изток, и са известни с извършването на зверствата и срещу цивилни и деца.

Частната руска армия бе съставена от бивши военни. От 5 000 в началото броят им вече е над 50 000 души.

Между "Вагнер" и руското министерство на отбраната имаше много публични пререкания относно воденето на войната. Пригожин неколкократно обвини министерството, че не е снабдило групировката му с боеприпаси.

Напрежението между основателя на руската частна армия „Вагнер“ Евгений Пригожин и Москва ескалира на 24 юни. Тогава Пригожин обвини Кремъл, че е нападнал неговите бойци с въздушна атака в петък. В „Телеграм“ лидерът на "Вагнер" определи военното командване на Русия като „истинско зло, което трябва да бъде спряно“. Обяви „марш за справедливост“. Кремъл отрече да има общо с военната атака срещу „Вагнер“. Определи действията на Пригожин като престъпни.

Започнаха и затягане на мерките за сигурност в руската столица Москва, а военното командване призова бойците от „Вагнер“ да се предадат.

Частната военна компания стигна почти до Москва, когато внезапно бяха отзовани от своя лидер Пригожин. Той прие условия за деескалация на напрежението след преговори с президента на Беларус Александър Лукашенко.

Миналата година групировката е регистрирана официално като компания и открива офис в Санкт Петербург.