Американският „Нострадамус“ на социологията разкрива прогнозата си за президентската надпревара в САЩ през 2024 г. Въпреки последните социологически проучвания той държи на своето „предсказание“ за победителя.
Историкът Алън Лихтман е известен като „Нострадамус“ на социологическите проучвания поради факта, че е предсказал правилно резултатите на девет от десет президентски избори от 1984 г. насам, пише „Индипендънт“.
Методът му за толкова точно прогнозиране на надпреварата е известен като „Ключовете за Белия дом“ - система, която той разработва заедно с руския академик Владимир Кейлис-Борок през 1981 г.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
И въпреки социологическите проучвания, които показват, че надпреварата между Доналд Тръмп и Камала Харис е по-тежка от всякога, Лихтман се придържа към прогнозата си, че демократите ще спечелят Белия дом на изборите на 5 ноември.
„Прогнозата ми не се е променила. Често съм правил правилната си прогноза напук на социологическите проучвания, тя се основава на 160-годишен прецедент“, заявява Лихтман в канала си в YouTube.
Социологическият „Нострадамус“ обаче признава, че винаги съществува вероятност да сгреши
„Ключовете са много стабилни. Но винаги е възможно нещо толкова катаклизматично и безпрецедентно да промени модела на историята“, посочва той.
Академикът категорично защитава своя метод, който разглежда 13 фактора - от позицията на партията на президента в Камарата на представителите до състоянието на националната икономика.
Методът включва всички регистрирани скандали, социални вълнения или външнополитически катаклизми по време на мандата и сравнява харизмата на двамата кандидати, за да определи победителя. За всяка категория се поставят обозначения „вярно“ или „невярно“.
„Моите прогнози са издържали проверката на времето, моите показатели винаги са били верни. Ключовете са много обективни и количествени“, категоричен е Алън Лихтман.
Той твърди, че методът и прогнозите му са „напълно безпристрастни“, като подчертава как правилно е предсказал „двамата най-консервативни президенти на нашето време“, визирайки Роналд Рейгън, когато е избран за втори път през 1984 г., и Доналд Тръмп, избран през 2016 г.
По-рано професорът заявява, че осем от 13-те ключа в момента дават „верни“ отговори, което предполага триумф на вицепрезидента Камала Харис и още четири години на власт за демократите.
„Външната политика е сложна и тези ключове могат да се обърнат“, казва Лихтман.
„Администрацията на Байдън е дълбоко ангажирана с войната в Газа, която е хуманитарна катастрофа и чийто край не се вижда. Но дори и двата ключа за външната политика да се обърнат, това би означавало, че има само пет отрицателни ключа, което няма да е достатъчно за Доналд Тръмп да си върне Белия дом“, добавя той.