Китай обяви пакет от 10 мерки, насочени към засилване на контактите с Тайван, в края на историческо посещение на председателката на Гоминдан . Визитата включваше първа среща на толкова високо равнище между ръководствата на Гоминдан и Китайската комунистическа партия от близо десетилетие.

Пакетът беше представен от Службата по въпросите на Тайван към ЦК на ККП чрез държавната агенция „Синхуа“ и включва икономически, културни и политически инициативи.

Сред тях са ускорено възстановяване на редовните директни полети през Тайванския проток, включително до градове като Урумчи, Сиан, Харбин, Кунмин и Ланджоу. Предвижда се жители на Шанхай и провинция Фудзиен да могат да посещават Тайван, а остров Кинмен да използва новото летище в Сямън.

Мерките позволяват и излъчването на тайвански телевизионни продукции в континентален Китай, при условие че отговарят на изисквания за „правилна ориентация“ и „здравословно съдържание“.

Пекин предлага и облекчаване на проверките за внос на тайвански храни и рибни продукти, но обвързва това с политическото условие за придържане към т.нар. консенсус от 1992 г. и противопоставяне на независимостта на Тайван. Обсъжда се и създаване на постоянен механизъм за диалог между ККП и Гоминдан, младежка платформа за обмен, както и споделяне на ресурси – вода, електричество и газ – с островите Кинмен и Мацу, включително чрез евентуално изграждане на мостове.

Снимка: EPA/Reuters

Обявяването на мерките последва срещата между Чън и китайския президент Си Дзинпин на 10 април в Пекин.

Си подчерта, че „сънародниците от двете страни на протока принадлежат към китайската нация“ и предупреди, че независимостта на Тайван е „най-голямата заплаха за стабилността“.

Чън определи визитата си като „мисия за мир“ с надеждата регионът да престане да бъде потенциална точка на конфликт. Това е най-високото равнище на контакт между двете страни от срещата между Си и бившия тайвански президент Ма Инцзю през 2015 г.

Към момента няма официална реакция от правителството в Тайпе. Пекин продължава да отказва диалог с президента Лай Чин-те и управляващата Демократична прогресивна партия, която определя като сепаратистка.

Тайванският Съвет по континенталните въпроси вече определи предложената от Чън „рамка за мир“ като план за обединение. Посещението идва в момент, в който Гоминдан се позиционира като ключов посредник в отношенията с Пекин преди президентските избори през 2028 г., на фона на продължаващ военен натиск от страна на Китай, включително патрули с бойна готовност и навлизания на бреговата охрана в тайвански води.