Новият премиер на България Кирил Петков даде уверения за ангажимента на правителството да приеме еврото в рамките на две години въпреки слабата подкрепа сред гласоподавателите, засегнати силно от пандемията, пише агенция „Блумбърг“.

В интервюто си той подчерта необходимостта да се засили подкрепата към въвеждането на единната валута след неуспех на посланието към обществото в COVID кризата. Това е първото открито обещание на Петков по отношение на еврото от встъпването му в длъжност през декември, отбелязва агенцията, цитирана от БТА.

Социалното разделение затрудни усилията на България за борба с вируса, оставяйки най-бедната членка на ЕС на последно място в 27-членния съюз от гледна точка на ваксинацията на населението.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Един преход от българския лев към еврото също трябва да бъде третиран внимателно и изисква широкомащабна кампания за информиране на обществото, посочи Петков.

"Това не може да бъде направено изведнъж", добави той, като отново напомни, че 2024 г. е целевата дата за приемане на еврото.

"Когато не е комуникирано правилно и след това нещо бъде наложено на обществото, тогава винаги има риск от политически сътресения, които не трябва да се случват".

С БВП на глава от населението малко над средния за ЕС, правителството се стреми да приеме единната валута, за да помогне на икономиката да намали разликата с по-богати членки на съюза, отбелязва „Блумбърг“.

Обществеността обаче е разединена. Около половината от българите смятат, че въвеждането на еврото ще има негативни последици, според проучване на Евробарометър от юли. Над три четвърти се безпокоят от злоупотреби с ценообразуването при прехода към евро, сочи анкетата.

„Блумбърг“ напомня, че в България действа валутен борд от края на банковата и хиперинфлационна криза през 1997 г., когато една трета от банките се сринаха, а инфлацията достигна 1000 процента. Петков заяви, че България ще запази съществуващия курс лев/евро непроменен до влизането в еврозоната през 2024 г.