Самотата е глобална заплаха за здравето, обяви Световната здравна организация. Вредното ѝ въздействие върху човек се равнява на пушенето на 15 цигари на ден, пише The Guardian.
Всеки четвърти по-възрастен човек в света преживява социална изолация, което увеличава риска от деменция с 50% и коронарна артериална болест или инсулт с 30%.
Освен това, според изследвания, до 15% от тийнейджърите в света са самотни. Те изпитват самота в училище и е по-вероятно да напуснат университета. А чувството за откъснатост и липса на подкрепа по време на работа може да доведе до намалена производителност.
СЗО е създала международна комисия по проблема със самотата.
"Всеки, навсякъде може да бъде самотен или социално изолиран", отбелязва СЗО.
Проблемът със самотата се е влошил поради COVID пандемията, която е спряла социалните дейности на хората, така че нивото на самота се е увеличило.
"Самотата не познава възраст или граници и се превръща в глобален проблем за общественото здраве, засягащ всички аспекти на здравето, благосъстоянието и развитието“, алармират експерти.
По думите им рисковете за човешкото здраве от самотата са равни на пушенето на 15 цигари на ден. От СЗО подчертаха, че вредата от нея е дори по-голяма, отколкото от затлъстяването и заседналия начин на живот.