Трябва да кажем че руски военни присъстват отдавна в Крим така че това само по себе си не е изненада. Това заяви пред bTV външният министър Кристиан Вигенин по време на конгреса на Партията на европейските социалисти в Рим.
В същото време, той посочи, че се следи информацията за присъствието на военни в райони, „които по принцип не са част от руските бази” и предупреди, че гарантирането на териториалната цялост на Украйна е важно не само за България, но и за ЕС.
Часове по-късно, Външно министерство излезе с нова официална позиция. "Настояваме да не бъдат предприемани действия, които биха могли да застрашат териториалната цялост и суверенитета на Украйна и да дестабилизират целия регион", се посочва в нея.
А украинските българи?
„Ние следим със загриженост ситуацията и ежедневно търсим и получаваме информация от местата, където има най-голяма концентрация на българи в Украйна. Най-голямата е в Одеса и около нея. На този етап нещата там изглеждат спокойно”, каза Вигенин.
Той допълни, че негативен развой на събитията в Крим може да се отрази и на българското малцинство. Външният министър подчерта, че ако възникнат притеснения около свободната употреба на български език в Украйна, страната ни ще реагира.
Кристиан Вигенин подчерта, че още в петък е изпратил писмо на украинския си колега, като е предложил съдействие, но само ако види насреща подход, който включва всички хора.
Притесненията се появиха, след като беше отменен старият закон за езика в Украйна. Според рускоговорящото население, това отваря вратата за дискриминационни политики и утвърждаване на украинския език (по-популярен в западните провинции) като единствен официален.
Новата власт в Киев вече обяви, че започва работа по създаването на нови текстове, за да спрат всички спекулации по темата.