Международен екип от следователи съобщава, че е проследил осем украински деца, за които се смята, че са били отвлечени по време на руската инвазия, предава Би Би Си.
Повече от 60 детективи са използвали цифрови техники с отворен код, за да проследят изчезналите деца, за които се предполага, че са се появили в руската пропаганда.
За целта експерти от 23 държави обединяват сили в централата на Европол в Хага. Те използват разширено разпознаване на лица, за да намерят скорошни изображения на децата онлайн.
Тъй като следователите не могат да пътуват до Русия или Беларус, експертите по геолокация анализират снимки и видеоклипове и използват сателитни данни, за да определят къде са направени.
След това анализът на мрежовите данни успява да установи дали множество деца се намират на едно и също място.
Детективите от полицейската агенция на ЕС не разкриват нито самоличността, нито местонахождението на осемте деца, които са били проследени с помощта на разузнавателна информация с отворен код заради потенциални рискове за тяхната безопасност
International police forces searched for 8 Ukrainian children who were abducted and deported by russian troops, AD.
— FLASH (@Flash_news_ua) February 9, 2024
About 60 investigators from 23 countries, including the Netherlands, Austria, Germany and Sweden, gathered at Europol's headquarters in The Hague a few weeks… pic.twitter.com/5Dn4SiQZgw
Украинската полиция ще информира роднините и евентуално ще започне наказателно разследване.
„Крайната цел е да върнем нашите деца у дома при семействата им“, казва представителят на Украйна за връзка с Европол.
Правителството в Киев изчислява, че най-малко 19 500 украински деца са били депортирани и насилствено разселени от домовете си в Русия и окупираните от Русия територии от началото на пълномащабното нахлуване през февруари 2022 г. и от тях само 388 са се завърнали у дома.
Точната цифра не е ясна. Не е известно и къде се намират те в повечето случаи. Би Би Си събра доказателства от много деца, които са казали, че са били разделени от родителите, не им е било позволено да се приберат вкъщи или да се обадят на роднините си.
През 2023 г. Международният наказателен съд издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин и неговия комисар по правата на децата Мария Лвова-Белова за предполагаемо незаконно депортиране на деца.
Русия отрича обвинението и твърди, че е защитила уязвимите деца, като ги е преместила от военната зона за тяхна собствена безопасност.
Мария Лвова-Белова говори за „спасяването“ на украински деца и многократно е заявявала, че те са свободни да се приберат у дома.
По думите ѝ около 730 000 деца са били доведени в Русия, повечето от тях с техните родители или други роднини, а 2000 деца са били евакуирани от украински сиропиталища. Тя не споменава насилствено разселване.
Изследователи от университета Йейл в САЩ картографираха системата за депортиране и установиха, че децата често са настанявани в лагери за превъзпитание или психиатрични болници.
Guardian: Russia "re-educates" deported Ukrainian children.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) February 5, 2024
Veronika Vlasenko, a Ukrainian child who spent 14 months in the Russian school system, said her teachers and fellow students told her she would never be allowed to return home.https://t.co/yjhOQM9zjo
Би Би Си съобщи миналата година за изтощителните пътувания на украинци в опит намерят децата си, преместени дълбоко в Русия.