След повече от десетилетие на преговори държавите от ООН се споразумяха за първия в историята договор за защита на биоразнообразието в открито море (High Seas Treaty). Договорът включва 30% от Световния океан в защитени зони, отделя повече средства за опазване на морските ресурси и предвижда нови правила за добив на полезни изкопаеми в морето.

Според екологични организации той ще помогне да се спре процеса на загуба на биологично разнообразие и да се осигури устойчиво развитие, пише Би Би Си.

Какво представлява открито море?

В момента две трети от Световния океан се считат за международни води (б.р. т.нар. открито море). Това означава, че всички държави имат право да ловят риба, да плават с кораби и да извършват научни изследвания в тях.

Но досега само около 1% от тези води са били защитени. Това излага морските обитатели на риск от изчезване заради заплахи, включващи изменението на климата, свръхриболова и корабния трафик.

А тъй като екосистемите в открито море са слабо документирани, природозащитниците се опасяват, че съществата могат да изчезнат, преди да бъдат открити.

Кои морски видове са изложени на риск?

Според последна оценка на морските видове на Международния съюз за защита на природата (IUCN) е установено, че близо 10 % от тях са застрашени от изчезване.

Според главен изследовател в Нигерийския институт за океанография и морски изследвания двете най-големи причини за това са свръхриболовът и замърсяването.

„Ако имаме защитени морски резервати, повечето от морските ресурси ще имат време да се възстановят", обясни д-р Нгози Огугуа.

Видове акули и китове, скариди, ракообразни, както и коралови рифове и различни видове морска растителност са застрашени от изчезване.

По оценките на Международния съюз за защита на природата (IUCN) 41% от застрашените видове са засегнати и от изменението на климата.

Според изследване, публикувано в научното списание Science, изменението на климата също така е увеличило 20 пъти морските горещи вълни - които могат да доведат до екстремни явления като циклони, но и до масова смърт на морски обитатели.

По думите на ръководителя на окоеанския екип на Международния съюз за защита на природата Мина Епс че справянето с проблема, който създават климатичните промени в открито море трябва да включва прилагането на глобални споразумение, подобни на Парижкото такова.  

Какво се съдържа в Договора за открито море?

Основното е споразумението за превръщането на 30% от международните води в защитени зони до 2030 г. Нивото на защита в тези зони обаче беше остро оспорвано и все още не е решено.

"Дебатът се водеше най-вече около това какво е защитена морска зона. Дали става дума за устойчиво използване или за пълна защита?", заяви главният морски съветник на WWF Великобритания д-р Саймън Уолмсли.

Каквато и форма на защита да бъде договорена, ще има ограничения за риболова, маршрутите на корабоплавателните пътища и проучвателните дейности като дълбоководния добив.

Други ключови мерки включват:

  • Споразумения за споделяне на морските генетични ресурси, като например биологичен материал от растения и животни в океана. Те могат да бъдат от полза за обществото, като например фармацевтични продукти и храни.
  • Изисквания за екологични оценки на дълбоководни дейности, като например добив на полезни изкопаеми.

За да се изпълнява договора, ще бъдат необходимо държавите да предоставят средства. Като по-богатите страни вече са обещали такива. ЕС обяви, че ще предостави близо 820 млн. евро за международна защита на океаните. Развиващите се страни обаче бяха разочаровани, че в текста е включена конкретна сума за финансиране, пише Би Би Си.

Какво предстои?

Въпреки постигнатия пробив в постигането на съгласие за договора за защита на биоразнобразието в открито море, все още предстои дълъг път, преди той да бъде правно одобрен.

Русия беше една от страните, които изразиха загриженост по отношение на окончателния текст.

Договорът ще влезе в сила едва след като достатъчно държави от ООН са го подписали и са го ратифицирали. След това държавите трябва да започнат да разглеждат на практика как тези мерки ще бъдат прилагани и управлявани.

От Международния съюз за защита на природата заяви, че това прилагане е от решаващо значение. Ако морските защитени зони не са правилно свързани, това може да няма желаното въздействие, тъй като много видове са мигриращи и могат да пътуват през незащитени зони, където да бъдат изложени на риск.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement