Историческа среща на лидерите на Северна и Южна Корея – за първи път лидер на Севера и действащ президент на Юга прекрачиха границата и си стиснаха ръцете.
Ким Чен-ун пристигна в демилитаризираната зона в 9:30 ч. сутринта и премина демаркационната линия, за да се здрависа с президента Мун Дже-ин.
Южнокорейският президент поведе Ким към сградата за срещата, но севернокорейският лидер го върна и двамата прекрачиха заедно границата, за да си стиснат ръцете и на севернокорейска територия.
Разговорите между двамата държавници и двете делегации продължиха до тъмно вечерта.
Северът и Югът технически са във война, тъй като не сключиха договор след края на конфликта през 1953 г. Срещата се състоя именно в пограничния пункт Панминчжон, където е подписано примирието.
Северът и Югът обещаха мир на полуострова, с други думи – обещаха ядрено разоръжаване.
Или както Ким още по-ясно потвърди – повече няма да будя Юга рано сутрин с пореден ядрен опит, който обикновено е призори.
Президентът Мун е предложил на Ким да се свържат железните пътища на двете страни. Засега не е ясно какво Пхенян очаква в замяна.
След цял ден разговори, тържествен концерт и галавечеря равносметката от на истина историческа среща е декларация за спиране на враждебните дейности и призив за подписване на мирен договор още тази година.
„Днес проведохме историческа среща и постигнахме важни споразумения под погледа на целия цвят. Дадохме ново начало на мира на Корейския полуостров и на света”, заяви Мун Дже-ин.
„Казахме „Сбогом” на замразените отношения между Севера и Юга, които бяха истински кошмар, и обявихме топла пролет за света”, каза и Ким Чен-ун.
Въпреки демонстрираната близост между двамата, севернокорейският лидер реши да обядва на негова територия и пресече обратно демилитаризираната зона.
„След бурна година на ракетни изстрелвания и ядрени опити сега се провежда историческа среща между Северна и Южна Корея. Случват се добри неща, но само времето ще покаже”, посочи Тръмп.
Русия и Германия също приветстваха обрата в отношенията между Пхенян и Сеул.
„Готови сме да съдействаме практически на отношенията между Корейската народно-демократична република и Република Корея чрез развитие на тристранното сътрудничество, в транспорта, енергетиката и други отрасли”, посочи говорителят на МВнР на Русия Алексей Зайцев.
„Щастливи сме, че Северна Корея в крайна сметка прие протегнатата от Южна Корея ръка и приветстваме тази стъпка на сближаване”, отбеляза и говорителят на МВнР на Германия Райнер Бройл.
Въпреки недоволството от изобразена върху торта карта на Южна Корея със спорен остров, японският премиер Шиндзо Абе също приветства затоплянето и призова Пхенян да изпълни обещанията си.