„Катастрофален“ срив в броя на черупчестите мекотели се съобщава от испански рибари в Галисия, като някои запаси намаляват с до 90% в рамките на няколко години, съобщава "Гардиън".
Галисия е основният европейски източник на миди, а след Китай, най-големият производител в света на миди, които се отглеждат в естуарите.
През 2023 г. реколтата от миди е намаляла с 80% в сравнение с предходната година, докато някои сортове миди са намалели със 78%.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Производството на миди миналата година е било най-ниското от четвърт век, спадайки от 250 000 тона през 2021 г. на 178 000 през миналата година.
Мария дел Кармен Бесада Мейс, която оглавява рибарската асоциация на Сан Мартиньо в Риа де Аруса, един от основните източници на миди в региона, смята, че изменението на климата е виновникът, благодарение отчасти на последните проливни дъждове, които намалиха соленост на водите. През последните две години валежите са доста над средните.
„Но ние нямаме достатъчно конкретни доказателства и това, което бихме искали, е някой да дойде и да направи подходящо проучване, за да знаем какво стои зад това и какво можем да направим по въпроса“, казва тя.
„Ние сме marisqueros (ловци на миди) и не знаем какво е решението, поради което се нуждаем от учени, които да ни помогнат с това“, казва Бесада Мейс. „Правителството трябва да отдели малко пари за това изследване.“
Но другият фактор зад срива на запасите е замърсяването, според Марта Мартин-Борегон, отговаряща за океаните в Грийнпийс, Испания, която описва последните данни като „катастрофални“.
„Най-голямата причина е замърсяването от отпадъци, изхвърлени в устието, от селското стопанство и от фабрики, като рибните консерви“, казва тя.
Има също така планове за повторно отваряне на близката медна мина Туро-Пино, което потенциално ще създаде повече отпадъци, докато има широко разпространена опозиция срещу предложението за изграждане на огромен завод за целулоза в региона, който според Грийнпийс ще консумира 46 000 кубични метра вода на ден, еквивалент на цялата околна провинция Луго.
Компанията за водоснабдяване на Галисия казва, че отпадъците се изхвърлят в морето повече от 2000 пъти годишно, от които 10% надхвърлят законовите граници на токсичност.
Докато Мартин-Борегон казва, че има спешна необходимост от почистване на водите, тя се съгласява, че ключовият фактор е изменението на климата.
„Водите обикновено са студени и теченията носят много хранителни вещества. Със затоплящите се морета има видове миди, които не могат да виреят в топла вода“, казва тя. „Това важи особено за мидите и с повишаването на температурите индустрията за миди се приближава към колапс.“
По-топлите води също привличат инвазивни видове, по-специално синия рак, роден в западния Атлантик и Мексиканския залив, който е ненаситен потребител на местни видове като раци паяк и кадифени раци, като и двата имат висока пазарна стойност.
Единствената светлина е, че производството на стриди леко се е увеличило, но перспективите са мрачни.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK