Финансистът Уилям Браудър – основател на британския инвестиционен фонд „Хърмитидж кепитал мениджмънт“, съобщи, че е бил арестуван днес от испанската полиция по искане на Русия, предадоха световните агенции.

Браудър съобщи за ареста в „Туитър“, като написа: „Спешно. Току-що бях арестуван от испанската полиция в Мадрид по руско искане към Интерпол за арест. Отиваме към полицейския участък“.

Във втори пост той публикува снимка от задната седалка на полицейския автомобил, като посочи, че не му казват към кой участък го карат.

По-късно испанската полиция обясни, че Браудър не е арестуван, а е бил задържан сутринта в Мадрид и откаран в полицейски участък, за да бъде направена проверка. След като е било установено, че заповедта за арест е изтекла, роденият в САЩ британски финансист е бил освободен.

Полицията допълни, че заповедите за арест с изтекла валидност се изтриват от компютърната програма, но в случая заповедта не е била изтрита от Интерпол, посочва АФП.

Според самия Браудър обаче не става въпрос за изтекла заповед, а за нова – шестата поред. „Интерпол са неспособни да спрат руската злоупотреба със системите им“, написа той.

Браудър е известен критик на руския президент Владимир Путин. 10 години той ръководеше един от най-големите инвестиционни фондове в Русия преди да напусне страната заради проблеми, които властите му създаваха. През 2006 г. той получи забрана за влизане в Русия като заплаха за националната сигурност.

През 2013 г. Браудър беше осъден в Русия на девет години затвор задочно за данъчни измами. Той отрича обвиненията.

През юли 2014 г. Москва го обяви за международно издирване. Руската генерална прокуратура многократно е отправяла към Интерпол искане за арестуването му, посочва ТАСС.

Финансистът поведе кампания за изобличаване на корупция и наказване на руски служители, които според него са виновни за смъртта на адвоката на „Хърмитидж“ Сергей Магнитски през 2009 г., припомня Ройтерс.

Сергей Магнитски
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Магнитски умря в следствения арест, след като обвини руски служители за участие в данъчни измами.

Браудър се застъпваше за налагане на американски санкции срещу руски служители заради нарушения на човешките права. Той беше движещата сила зад закона „Магнитски“, подписан от предишния американски президент Барак Обама през 2012 г. и превърнал се в проблемен въпрос между САЩ и Русия. Малко след това Путин подписа закон, забраняващ на американски граждани да осиновяват руски деца, припомня АП.

Британският външен министър Борис Джонсън приветства освобождаването на Браудър от полицията в Испания и призова Русия да потърси отговорност на виновните за смъртта на Магнитски. „Току-що разговарях с Бил Браудър. Много се радвам, че са го освободили. Москва трябва да се съсредоточи върху това да подведе под отговорност виновните за убийството на Сергей Магнитски“, написа Джонсън в „Туитър“.