Западният начин на живот води до разпространяване на ракови заболявания сред бедните. Това съобщи британският вестник "Индипендънт", като се позовава на американски изследвани, които разглеждат данни за разпространението на коварната болест до 2012 г.
Някога смятани за порок на богатите, раковите заболявания сега засягат сериозно всеки регион. Очаква се най-рязкото увеличение на заболелите да възникне в най-бедните точки на света.
Американската епидемиоложка Линдзи Торе от Американското дружество за борба с рака установява, че разпространението на рака намалява в държави, в които гражданите имат високи доходи, но се увеличава в страните с нисък стандарт на живот.
Разликата е особена видима в случаите на рак на белия дроб, червата и гърдата при жените.
Подобряващите се показатели при хората с по-висок жизнен стандарт се обясняват с достъпа до по-добри изследвания, достъпа до лечение, както и намаляването на рисковите фактори като тютюнопушенето.
По-притеснителното е, че нарастването на раковите заболявания при по-бедните може да се обясни и с „приемането на западния начин на живот”, обяснява Торе в свое интервю.
„Хората са по-малко активни. Физическият труд намалява, а транспортът се използва все повече. Има все по-голям достъп до бързи и вредни храни”, допълва тя.
Развиващите се страни са силно засегнати от инфекциозни ракови форми, причинени от стомашни бактерии, хепатит и човешкия папилома вирус.
Да се обърне внимание на това неравенство е от решаващо значение, тъй като голяма част от раковите заболявания могат да се спрат чрез контрол върху тютюнопушенето, ваксинациите, ранното откриване, както и промотирането на по-здравословен живот, пишат учени в медицинския журнал „Ракова епидемиология”.
За да се постигнат тези цели обаче, се изискват усилия не само от отделните страни, но и от международни институции, донори и гражданското общество, допълват епидемиолозите.