Единственият телевизионен дебат в президентската предизборна кампания в САЩ между вицепрезидента Джон Байдън и кандидатът за негов приемник, републиканецът Пол Райън се превърна в диспут с динамиката на боксов мач.

Очакванията на наблюдателите Джо Байдън да поведе активно дебата в посока възстановяване на позициите, изгубени от президента Барак Обама по време на първата му телевизионна среща с Мит Ромни, се оправдаха от първата минута.

Модераторът на диспута – външнополитическият наблюдател на телевизия Ей Би Си Марта Радатц - демонстрира висок професионализъм и железни нерви и, за разлика от колегата си Джим Лерър, който води първия дебат Обама-Ромни преди седмица, беше безпощадна по отношение, както на правилата на диспута, така и на фактите, цитирани от двамата кандидати.

„Вътрешните правила” на телевизионните президентски дебати в САЩ забраняват на публиката в залата да изразява мнението си по какъвто и да е начин, освен с аплодисменти в началото и в края на диспута. Преди началото на разговора водеща направи специално обръщение към зрителите в залата в Денвил, Кентъки, че дори „въздишки” и „сумтене”, няма да бъдат толерирани. Напрежението около срещата обаче беше такова, че на два пъти публиката съвсем спонтанно аплодира коментарите от подиума.

Въпросите към опонентите бяха разделени на девет сегмента, като по всяка тема всеки кандидат разполагаше с две минути за изложение, преди модераторът да зададе уточняващ въпрос или да подаде реплика към другия.

Темите бяха подбрани между вътрешна и външна политика на САЩ и бяха подавани от водещата в разбъркан вид, „защото подобно жонглиране между важните въпроси е работата на президента и неговия заместник”.

Един "сърдит ирландски чичо"

Снимка: Ройтерс

Още с първото си изложение по въпроса за кризата в Бенгази преди месец, при която загина американският посланик Кристофър Стивънс, Джо Байдън премина в директно нападение срещу кандидата за президент Мит Ромни и неговите коментари за външната политика, водена от администрацията на Барак Обама.

Богатият житейски и политически опит на 70-годишния Джо Байдън му донесоха ценно надмощие над 41-годишния му опонент в първите минути на дебата. Американският вицепрезидент не спираше да се усмихва подигравателно, докато говори Пол Райън, да го прекъсва и да прави коментари.

"Загадъчната усмивка" на Джо Байдън предизвика и редица коментари в първите минути след края на диспута, повечето определящи я като арогантна. Самият Райън се държеше възпитано и с уважение, макар и видимо на моменти да изпитваше затруднение да овладее нервните си реакции.

Темата „Бенгази” прелива в различни посоки, насочвани предимно от Джо Байдън, относно позициите на опонентите му републиканци спрямо отношенията с Иран,Израел, американското изтегляне от Ирак и военно присъствие в Афганистан. Байдън направи впечатление със свойското умалително „Биби”, което използва на няколко пъти докато говореше за израелския министър-председател Бенямин Нетаняху.

Водещата дебата успя на няколко пъти да върне кандидатите към темата за ситуацията в Либия и американският ангажимент там, преди да остане доволна от отговорите им и да премине към темата за икономиката, която се очакваше и да е най-интересна, предвид, че Пол Райън се смята за автора на икономическата платформа на кампанията на Мит Ромни.

В изложението си Джо Байдън директно атакува с „неизползвания коз” от Барак Обама срещу опонентите му заявявайки, че какъвто и икономически план за предложат кандидатите на републиканците, той няма да се отнася „за 47-те процента от американците, които разчитат на правителството да ги издържа”, по повод скандалния видеозапис от среща на Мит Ромни с донори на кампанията му.

Реформата на системата на здравеопазване и социалното осигуряване в САЩ се превърнаха в истинската арена на сблъсък на факти и предизборни лозунги, като в един момент дори водещата Марта Радатц се присъедини към Джо Байдън поправяйки грешно подадени данни от Пол Райън за реалните стойности на въведените от Барак Обама реформи.

На този етап от дебата кандидатът на републиканците за № 2 в Белия дом възвърна за кратко самочувствие и дори успя да върне реплика на Байдън, че разбира „напрежението под което се намира, за да възстанови изгубените позиции” на неговия кандидат.

"Не ви излиза математиката, май"

Снимка: Би Би Си

Темата за данъците и данъчната политика, която е основна в идеологическия сблъсък на икономическите доктрини на демократи и републиканци в САЩ, обаче се превърна в истински „Рубикон” за Пол Райън.

„Архитектът” на икономическата платформа на Ромни, когото демократите обвиняват, че нарочно крие истинските цифри, срещаше трудности да убеди опонента си, водещата и дори себе си, че предложенията му са добре обмислени.

Модераторът в един момент отправи директно въпроса към Пол Райън „готов ли е вече със сумите в икономическия си план, за да ги сподели с американските избиратели”, а докато слушаше отговора му попита кандидата на републиканците „сигурен ли е, че му излиза математиката”.

Следващите два въпроса бяха насочени към визията на двамата кандидати за американското военно участие в Афганистан и ролята, която Вашингтон играе в разрешаването на кризата в Сирия.

Заключителната тема на дебата беше върху друг изключително чувствителен въпрос за американските избиратели позицията на Джо Байдън и Пол Райън върху абортите, където републиканецът се обяви за вярващ католик и подчерта, че ще се бори за забраната им, освен в „изключителни случаи като изнасилване, инцест или при заплаха за живота на майката”.

Вицепрезидентът Джо Байдън, подкрепи легализрането на абортите, извършено по време на неговия мандат заявявайки, че „не вярва, че някой трябва да казва на жените, че не могат да контролират телата си”.

На всеки един от кандидатите беше дадена по минута за заключително обръщение към американските граждани.

С основание в края на дебата, уважавания политически анализатор на Си Ен Ен и Ен Би Си Джеф Грийнфелд коментира в социалната мрежа „Туитър”, че истинският победител от сблъсъка е Марта Радатц и не е ясно има ли някой на второ място.

Личното поведение, както и не на последно място, лавината от цифри и факти по повечето икономически и социални въпроси, които обсъждаха двамата кандидати за вицепрезидент, определено ще допринесат за допълнителното объркване на електората преди изборите на 6 ноември.