Първият предизборен дебат на кандидатите за президент на САЩ – действащият държавен глава Барак Обама и претендентът за поста му, Мит Ромни – оправда очакванията за разгорещен сблъсък.

Телевизионният диспут в спортната зала на Университета в Денвър успя да върне напрежението в предизборната надпревара на 33 дни от вота на 6 ноември и (както коментира един от политическите наблюдатели в залата) напълно заслужаваше официална размяна на вратовръзки накрая.

Модераторът на дебата, наблюдаван от над 50 млн. зрители, Джим Лерър зададе ясни параметри на сблъсъка, разделен на 6 сегмента по 15 минути, който и двамата кандидати се съгласиха да спазват. Основните теми бяха икономиката, реформите в здравеопазването, държавното управление и ролята на федералната власт.

Политически животни

Макар и с ясно определени правила Джим Лерър трудно удържа двамата претенденти, които, демонстрирайки пълно уважение един към друг, от 5-тата минута поеха разговора при собствени условия.

Условия, в които Мит Ромни доказа, че напълно заслужава прозвището, с което го наричат про-републиканските медии в САЩ, на „майстор на дебата”.

Претендентът за Белия дом излезе на подиума видимо стегнат и убедително успя да запази излъчването на „разтревожен за бъдещето на сънародниците си политик”, загърбил всички гафове от предизборната си кампания до момента.

От своя страна Барак Обама демонстрира самоувереност и спокойствие в отговорите и репликите към своя опонент. Камерите в залата предаваха през цялото време кандидатите на разделен екран, което позволяваше на зрителите да следят реакциите на всеки един, докато отговаря противникът му.

Водеща тема в дебата беше данъчната политика и реформите, които всеки един от претендентите предлага на американските граждани за следващите 4 години.

Докато Барак Обама защитаваше водената от неговата администрация политика на данъчни облекчения за малкия и средния бизнес, Мит Ромни убедително представи визията си за реформи, които биха стимулирали допълнително създаването на работни места за кратък период от време.

Макар и в неизгодна позиция в социологическите проучвания, кандидатът на републиканците успя да накара неубедените избиратели отново да се зачетат в платформите на предизборните кампании по наболелите теми за американското общество – здравната реформа, въведена от администрацията на Обама, социалното осигуряване и ролята на федералната власт.

Тези теми преливаха непрекъснато и в изложенията на кандидатите, въпреки опитите на водещия дебата да насочва разговора към задаваните от него въпроси.

Мит Ромни - човекът, който обича Big Bird

Фурор предизвика един от отговорите на Мит Ромни, който заяви че планираните от него съкращения на данъчните субсидии ще засегнат американската публична телевизия PBS, в която работи като политически коментатор водещия Джим Лерър. Ромни бързо добави, че решението му ще бъде взето, въпреки че и той обича популярния детски персонаж Big Bird от предаването „Улица Сезам”.

В следващият половин час на дебата социалната мрежа „Туитър” буквално „преля” от коментари по темата, като според официална информация на администраторите на сайта, съобщенията в реално време по темите Big Bird и PBS надминаха 10 000 в минута.

В заключителното си двуминутно обръщение към избирателите Барак Обама подчерта увереността си, че водената от него политика е в интерес на гражданите на САЩ и е успял да ги убеди с досегашното си управление, че е заслужил доверието им за още един мандат.

От своя страна, претендентът за президентския пост Мит Ромни настоя, че предстоящите на 6 ноември избори са „важни за Америка” и са „по-големи от двамата” кандидати като идеологически сблъсък. Той подчерта, че предлаганите от него промени ще доведат до бързо възстановяване и укрепване на американската икономика.

На финала на дебата на подиума излязоха съпругите на двамата кандидати и техните най-близки сътрудници, които се поздравиха с видимото притеснение от резултата от първия директен сблъсък между Барак Обама и Мит Ромни.

В програмата на предизборната кампания в САЩ са предвидени още три дебата – два между Барак Обама и Мит Ромни, съответно на 16 и 22 октомври, и един между кандидата за вицепрезидент на републиканците Пол Райън и действащият Джо Байдън, на 11 октомври.