На митинг в град Тревизо бе отпразнувана „победата" в псевдореферендума за отделяне от Италия на северната област Венето с административен център Венеция. Най-голямата италианска информационна агенция АНСА съобщи, че участниците в митинга са били между 4 000 и 5 000, докато организаторите посочиха цифрата 8 000 души.
Лидерът на инициативния комитет Джанлука Бузато оповести „официалните" данни, които се базираха на броя на посетителите на създадения за целта сайт Plebiscito.eu. Според него са „гласували" 2 милиона души, като 89% от тях са подкрепили независимостта на областта. Ораторът окачестви този резултат като „раждане на Република Венето".
Всъщност става дума за онлайн допитване, което продължи през цялата седмица под названието „референдум", чийто резултати нямат юридическа стойност, защото то не отговаря на конституционните изисквания за плебисцит, при който правоспособните избиратели с пряко гласуване приемат или отхвърлят важно предложение.
Отговор на въпроса дали данните от допитването са достоверни даде социологът Стефано Алиеви от Университета в Падуа в областта Венето. „Да се приемат безрезервно тези данни, е все едно да се приеме наследство, без да се провери дали дълговете не надвишават ползите. Изобилстват примери на „мултипликация" на гласовете, тъй като някои са кликнали на сайта повече пъти, други са използвали фалшиви данни за самоличност. Допитването трябваше да бъде строго регионално, но мнозина са гласували от други области, което е парадоксално, защото по този начин гласовете им идват от онази Италия, чийто суверенитет те не признават. Организаторите се позоваха на неидентифицирани „международни наблюдатели", според които недействителните гласове били само 6615 или 0,29% от общите. Трудно е да се приеме твърдението, че в допитването са участвали 73,2 на сто от избирателите в областта", подчерта социологът, привеждайки редица конкретни примери за фалшифицирано участие в киберреферендума.
Въпреки това доцент Алиеви окачестви събитието като изключително интересно. „Отново в центъра на вниманието бе нетърпимостта на населението от Североизточна Италия към прахосничеството на държавата.
Основната тема за 21 милиарда евро данъци, които не се връщат обратно във Венето бе умело използвана от губернатора на областта Лука Дзая. По този начин грижливо приглушаваният „северен проблем" сега прозвуча като мощен вик на недоволството на областта, която произвежда, към държавата, която разхищава.
Само за последната година достоверните данни сочат, че областният БВП е спаднал с 1,6%, ликвидирани са 8 000 фирми и са закрити 18 000 работни места.
„За съжаление на площада в Тревизо не бяха засегнати тези теми, а се говори за плебисцитни мнозинства в полза на „независимостта" и за данъчна стачка, след което всичко приключи според местната традиция на чаша шприцовано вино", заяви социологът.