Година след първите данни за появата на COVID-19 вирусът мутира в седем основни щама, показват последните проучвания. Проследяването и разбирането на тези промени е от ключово значение за разработването на стратегии за борба с инфекцията.

„Причината да се вгледаме в генома е да се опитаме и да разберем откъде е дошъл. Това е важна информация, за да прогнозираме какво да очакваме", каза Никола Спъриър, главен здравен инспектор на Южна Австралия, цитиран от БТА.

Анализирани са над 185 хил. геномни проби от най-голямата база данни в света с геномна секвенция – Световна инициатива за споделяне на данни за грипа (GISAID). Резултатите са категорични – отделните щамове се променя във времето.

Оригиналният щам, засечен в Ухан, Китай, през декември 2019 г. е щамът „L“. В началото на 2020 г. вирусът мутира в щам „S“, последван от щамовете „V“ и „G“. Последният се променя още до вариантите „GR“, „GH“ и „GV“. Няколко други не така разпространени вариации са обединени в щама O.

Мутацията е промяна в генетичния материал на организма. Когато вирусът се размножава в милиони свои копия и се мести от гостоприемник на гостоприемник, не всички копия са идентични. Тези малки различия се натрупват, докато вирусът се предава и копира отново и отново.

В началото вирусът се разпространи бързо по света, като постоянно се появяваше на различни места и редовно избухваше на местно ниво. В тези периоди в базата данни са постъпвали данни за разнообразни комбинации от щамове. След като държавите започнаха да затварят границите си, се забелязва поява на по-малко нови щамове и в страните, където са разпространени по-устойчивите щамове „G“.

В Азия доминира оригиналният щам „L“, след като няколко страни, включително и Китай, бързо затвориха границите си и ограничиха движението. В Северна Америка и Европа, които не ограничиха така придвижването, поне не в началото, щамовете „G“ имаха възможност да се разпространят и мутират доста по-бързо.

Щамовете G в момента доминират в света. Мутацията „D614G“ се очертава като най-разпространената. Най-новата мутация е щамът „GV“, който засега е изолирано представен в Европа. Според експертите не е ясно дали той се разпространява заради наличието на някакво предимство или защото засяга социално активни млади хора и туристи, особено през лятото.

Някои експерти съобщават, че мутацията „D614G“ е направила вируса по-способен да се разпространява, но други изследвания сочат обратното. Независимо от това промените във вируса досега не са довели до мутации, които биха го направили устойчив на разработваните ваксини.