Недохранването в разрушената от война Газа достигна безпрецедентни нива, като десетки хиляди жени и деца се нуждаят от спешна медицинска помощ, докато хуманитарната помощ навлиза в блокирания палестински анклав с изключително бавно темпо. Информацията от ООН предаде БГНЕС, позовавайки се на АФП.

Агенцията за гражданска защита на Газа съобщи за ръст на случаите на смърт при кърмачета в резултат на „тежък глад и недохранване“, като само през последната седмица са регистрирани поне три такива смъртни случая. „Тези сърцераздирателни случаи не са причинени от директни бомбардировки, а от глад, липса на адаптирано мляко и основни здравни грижи“, заяви говорителят на агенцията Махмуд Басал.

Зиад Муслех, 45-годишен баща, принуден да напусне северната част на ивицата Газа и сега живеещ в централния град Нусейрат, разказва: „Ние умираме, децата ни умират, а ние не можем да направим нищо, за да го спрем. Те плачат, молят за храна. Заспиват в болка, гладни, с празни стомаси. Абсолютно нищо няма. А ако по случайност се появи нещо на пазара, цените са непосилни — никой не може да си го позволи.“

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В училище на ООН в Нусейрат, превърнато в приют и раздавателен пункт за храна, деца се забавляваха, като удряха по чиниите си, докато чакат реда си. По лицата на много от тях се четяха признаци на тежко изтощение и глад.

Ум Самех Абу Зейна, която чакаше храна със силно изпъкнали скули, сподели, че е свалила 35 килограма. „Не се храним достатъчно. Аз изобщо не ям, оставям храната за дъщеря си“, каза тя и допълни, че страда от високо кръвно налягане и диабет.

Недостигът на продукти е толкова сериозен, че цените на оскъдните налични храни на пазарите са достигнали рекордни стойности. Световната продоволствена програма на ООН предупреди, че цената на брашното е 3 000 пъти по-висока в сравнение с периода преди началото на войната, която продължава вече над 21 месеца.

Карл Скау, заместник-директор на програмата, който посети Газа в началото на юли, описа ситуацията като „най-лошата, която съм виждал“. „Баща, когото срещнах, е загубил 25 килограма за последните два месеца. Хората гладуват, докато храни има на километри оттук, от другата страна на границата“, посочи той.

След провал на преговорите за удължаване на шестседмично примирие, Израел наложи пълна блокада на 2 март. Достъпът на хуманитарни камиони бе възобновен едва в края на май, но с изключително ограничен капацитет. Изчерпването на запасите, натрупани по време на примирието, доведе до най-тежката хуманитарна криза в региона от началото на войната. „Кухните са празни. Сега сервираме топла вода с няколко парчета паста“, каза Скау.

Най-страшни са последиците от недохранването при деца и бременни жени. Според международната хуманитарна организация „Лекари без граници“ случаите на недохранване в Газа са достигнали най-високите нива, регистрирани някога от техни екипи. „Поради масовото недохранване сред бременните жени и липсата на чиста вода и санитарни условия, много бебета се раждат преждевременно“, обясни д-р Джоан Пери от организацията. „Неонаталното ни отделение е препълнено — по четири-пет бебета делят един инкубатор.“

Амина Уафи, 10-годишно момиче от град Хан Юнис, разказва, че постоянно мисли за храна. „Винаги съм гладна. Все казвам на татко: ‘Искам да ям’. А той ми обещава, че ще ми донесе нещо, но няма откъде. Просто не може.“

От „Лекари без граници“ допълват, че раните на пациентите в Газа заздравяват бавно заради липсата на белтъчини, а инфекциите се задържат много по-дълго, отколкото при хора с нормално хранене.

Атаката на Хамас през 2023 г. доведе до смъртта на 1 219 души, повечето от които цивилни, според данни, базирани на официални източници. В отговор Израел започна офанзива, при която, според министерството на здравеопазването на Хамас в Газа, са загинали поне 58 895 души, също предимно цивилни. ООН счита тези данни за достоверни.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK