Германия има все по-големи съмнения относно бързото приемане на България и Румъния в Шенген. Това повтори германският министър на вътрешните работи Ханс-Петер Фридрих този път пред изданието "Хамбургер абендблат".
"Предложеното премахване на границите първо на летищата и пристанищата може да бъде отложено", посочи германският министър. Според него ще мине още дълго време преди да бъдат отворени и сухопътните граници.
Министър Фридрих заяви, че България и Румъния изпълняват техническите условия за членство в Шенген и се забелязват първите стъпки в борбата с корупцията и организираната престъпност. Но въпреки това той не вижда възможност за присъединяването ни към Шенген.
"За съжаление развитието в България не е толкова напреднало, колкото се очакваше".
По отношение на Румъния германският вътрешен министър посочи, че има опасения във връзка с политическата ситуация в Румъния. „Разбира се, че това е важно както за Шенгенската зона, така и за вътрешната архитектура на една конституционна държава”, казва Фридрих.
Преди седмица Ханс-Петер Фридрих отново заяви, че България и Румъния не са готови за Шенген.
Въпреки това президентът Росен Плевнелиев заяви, че българските институции нямат официална информация за промяна на мнението на Германия по въпроса и той остава оптимист, че България ще получи позитивна оценка.
Коментарът на министър Ханс-Петер Фридрих е студен душ за българските и румънски аспирации. Неговите думи са в контраст с позицията на председателя на ЕС Херман ван Ромпой, който изрази предпазлив оптимизъм, че България може да се присъедини към Шенген през септември.
Сагата с приемането на България и Румъния в Шенген продължава от 2011 година. Основната причина за недоверието, което западните партньори изпитват към властите в двете страни и в техните възможности да бъдат надеждна граница на ЕС. Особено силно този негативизъм се прояви във Финландия и Холандия.