Президентските избори в САЩ ще се проведат на 5 ноември 2024 година. Изходът от надпреварата между кандидатите Камала Харис и Доналд Тръмп се следи от целия сват.
Ако българите бяха изправени пред електоралната дилема „Доналд Тръмп или Камала Харис“, то мнозинството щеше да предпочете Доналд Тръмп. Той би получил 49%, а Харис – 36%.
Само 15% от анкетираните не заявяват предпочитание към някой от кандидатите.
Това показват данните от изследване на „Галъп интернешънъл болкан“.
Сходни са и нагласите, които споделят респондентите, независимо от личните си пристрастия, за това кой ще спечели вота в Щатите – 46% очакват това да е Тръмп, а 36% – Харис.
В същото време, мнозинството от нашите сънародници смятат, че битката за Белия дом има съществено значение за нашата страна и ще влияе върху случващото се в икономически и политически аспект – 57%.
Едва 12% намират, че събитията отвъд океана нямат да имат такова влияние, а 7% оценяват влиянието им като малко.
Освен по-висока подкрепа за Доналд Тръмп, българите свързват и по-високи положителни очаквания с него. Така например, 34% очакват евентуален президентски мандат на Доналд Тръмп да подобри позицията на САЩ в света, докато делът на гражданите, които декларират такова очакване към Камала Харис е 25%.
В полза на кандидата на Републиканската партия на САЩ е и пропорцията при въпрос кой от двамата потенциални президенти може да донесе повече стабилност – едва 20% смятат, че това би била Камала Харис, докато 35% свързват такова очакване с Доналд Тръмп.
Резултатите от изследването показват и някои интересни регионални различия в Европа от гледище на отношението към кандидатите за Белия дом.
В тяхната основа стоят социо-културни, исторически и идеологически фактори. В Западна Европа преобладава подкрепа за либерал-прогресистката кандидатура на Камала Харис, докато в Източна – за кандидата на американската консервативна десница Доналд Тръмп.
Показателно е, че най-висока е подкрепата за Камала Харис в Скандинавието, където лявото, социал-либералното и засилената преразпределителна роля на държавата традиционно определят облика на социалния и политически модел. Ако имаха такава възможност, за кандидатката на Демократическата партия на САЩ биха гласували цели 85% от избирателите в Дания, 82% във Финландия, 81% в Швеция, 81% в Норвегия.
Обратно, в Източна Европа, където историческите промени след падането на Берлинската стена бяха свързани с демонтажа на всевластната тоталитарна държава и присъщата за нея социална уравнивиловка, се наблюдава по-висока подкрепа за кандидата на американската консервативна десница Доналд Тръмп, като най-високите стойности се регистрират в Сърбия - 59%, в Унгария - 49%, в България - 49%, в Словения - 43%.
Като част от изследването в световен мащаб са интервюирани общо 40 888 души в 43 държави. Във всяка държава представителна извадка от около 1000 мъже и жени беше интервюирана през октомври 2024 г. лице в лице, по телефона или онлайн. Размерът на статистическата грешка за проучването е между +3 и 5% при 95% ниво на достоверност.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK