Навръх 20-ия си рожден ден онлайн видеоиграта World of Warcraft доказа рядко срещано дълголетие благодарение на верните си последователи и постоянното си развитие, предаде френското издание France24.

„Вдъхновяващо е да можеш да работиш по тази игра, която е докоснала толкова много животи, и да усещаш тежестта на това да продължиш напред“ каза Йон Хазикостас, настоящият директор на играта, пред АФП на изложението Gamescom в Германия през август.

Като ранен фен на WoW, той се присъединява към калифорнийската компания Blizzard, американския разработчик на заглавието, през 2008 г., след което постепенно се изкачва в йерархията.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Въпреки че при пускането си през 2004 г. World of Warcraft не е първата масова мултиплеърна онлайн ролева игра, тя веднага постига успех, като бързо привлича няколко милиона играчи от целия свят.

Тя се възползва от популярността на марката Warcraft - сага от стратегически игри в реално време, стартирана десет години по-рано от Blizzard, която през 2023 г. е закупена от Microsoft.

Снимка: WOW

В играта две фракции се изправят срещу себе си във фентъзи вселена, населена с орки и елфи, където хиляди играчи могат да се свързват и да си сътрудничат едновременно, в замяна на месечен абонамент от 15 долара.

Именно социалният аспект на преживяването, което по това време все още е в начален стадий на развитие, привлича играчите.

„Blizzard се фокусира върху гилдиите и общностите в човешки мащаб, обединяващи между 30 и 200 играчи“, казва Оливие Серве, специалист по онлайн общности.

„В тези групи хората флиртуват, доверяват се за ежедневието си, организират се сватби и погребения, а играта се превръща в „претекст за общуване“, допълни още той.

WoW се ражда в същата година, в която се появява и Facebook, и включва ключови елементи като онлайн взаимодействия и общности, които помагат за създаването на днешните глобализирани социални мрежи.

„За много хора това беше първият истински контакт и връзка с хора в цифрова виртуална среда. И това беше част от магията, която трудно може да се повтори“, казва Хазикостас.

Оттогава други популярни игри като Fortnite или League of Legends са приели подобни стилове.

В пика си през 2010 г. World of Warcraft претендира за над 10 милиона активни акаунта, макар че броят им може да е по-висок, защото много хора често споделят един акаунт, по-специално в Азия.

Blizzard вече не разкрива броя на акаунтите, но WoW остава популярен в целия свят.

„Ние не почиваме на стари лаври и не се отдалечаваме леко към залеза“, каза Хазикостас.

Десетото разширение на играта - The War Within, беше пуснато през август с нови домейни за изследване и други промени.

„Двадесет години по-късно то остава паметник, но на пазар на игри, който се е променил напълно“, каза Серве.

Хазикостас заяви, че „Blizzard опитва нови амбициозни неща, за да разтърси това, което сме направили, и да го запази жизнено“.

„Днес не виждам крайна точка на World of Warcraft на хоризонта“, каза той, правейки паралели с франчайзи като Marvel или Star Wars.

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase 

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM