Предстоящият референдум за независимост на Шотландия внесе смут във финансовите среди. „Роял банк ъв Скотланд" обяви, че ще премести централата си в Лондон, ако северозападният административен район се отдели от Обединеното кралство. Другата голяма банка „Лойдс" също обяви, че ще изнесе част от бизнеса си от Шотландия, ако стане независима.
Големи международни компании също изразиха намерението си да се изтеглят при подобен развой на събитията. Вестник „Файненшъл таймс” съобщава, че в сделките за недвижими имоти в Шотландия вече има специални клаузи, които позволяват на купувачите да предоговарят цените или да се отказват от сделката, ако избирателите гласуват за независимост.
Социологическите проучвания показват, че повече от 50% ще гласуват „за” отделяне от Обединеното кралство.
Дали картата на Европа за пореден път ще бъде преначертана ще стане ясно на 18 септември. Ако това се случи, Великобритания ще загуби 32% от територията си, Шотландия ще трябва отново да подаде молба за членство в ЕС и НАТО, но това е само малка част от промените, които ще последват.
С Джейн Дейвид от Шотландия се срещаме в дряновското село село Гостилица. „Ако шотландците кажат „да” на независимостта, още редица въпроси остават без конкретни отговори в близко бъдеще: като например каква валута ще използват. Осигуряването на собствена отбрана може да отнеме години”, посочва той.
„Колкото по-близо сме до деня на вота, толкова по-емоционални стават хората. И сега тези, които настояват за отелянето, само засилват тази емоция. Сещам се за „Смело сърце": Свобода, свобода! Знаете ли, че дори 16-годишните могат да гласуват на този референдум?”, казва историкът Марк Рейнолдс, шотландец, израснал в Щатите.
Шотландия ще трябва да започне всичко наново: да се присъедини към Световната търговска организация, към Международния валутен фонд и дори да изгради своя пощенска система.
Екип на bTV се срещна и с двама британци, които живеят в България. Марк е актьор, а ник се занимава с туризъм.
Интервюто все още не е започнало, но дискусията става все по-оживена. „Изглежда, че ще бъде гласуване с „да". Преди две седмици беше обратното, сега изгелжда, че повечето ще гласуват с „да”, казва Ник Робинсън.
„И освен това, трябва да имаме предвид и нефта в Свеверно море, който технически е техен и затова биха искали да се отделят. Нефтът обаче ще свърши до 10 години. Тоест, добра сделка за шотландците в краткосреочен план, но не и в дългосрочен”, обяснява Марк.
В краткосрочен план поне кралицата ще остане глава на Шотландия - по начина, по който Елизабет II е глава на други независими нации като Австралия, Канада и Нова Зеландия.