Израелската армия заяви, че Хасан Насрала повече няма да тероризира света и по този начин обяви смъртта му. Съобщава се, че той е бил мишена на въздушния удар в Бейрут в петък.

Лидер на ливанската шиитска терористична организация „Хизбула“, Насрала е една от най-известните и влиятелни фигури в Близкия изток.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

От години той не се е появявал публично поради опасения, че ще бъде убит от Израел, пише Би Би Си.

Кой всъщност e Хасан Насрала?

Фигура в сянка, тясно свързана с Иран, Хасан Насрала изиграва ключова роля в превръщането на „Хизбула“ в политическа и военна сила, каквато е днес, и остава почитан от поддръжниците на групировката.

Под ръководството на Насрала, „Хизбула“ помага за обучението на бойци от палестинската въоръжена групировка „Хамас“, както и на милиции в Ирак и Йемен, и получава ракети и снаряди от Иран, за да ги използва срещу Израел.

Той ръководи еволюцията на „Хизбула“ от милиция, създадена за борба с израелските войски, окупирали Ливан, във военна сила, по-силна от ливанската армия.

Днес групировката е главна сила в ливанската политика, основен доставчик на здравни, образователни и социални услуги и ключов инструмент към стремежа на подкрепящия я Иран за регионално надмощие.

Снимка: Getty Images

Роден през 1960 г., Хасан Насрала израства в източния квартал Бурж Хамуд в Бейрут, където баща му Абдул Карим има малък магазин за зеленчуци. Той е най-големият от девет деца.

Присъединява се към движението „Амал“, тогава шиитска милиция, след като през 1975 г. Ливан изпада в гражданска война.

След кратък престой в иракския свещен град Наджаф, където посещава шиитска семинария, той се присъединява отново към „Амал“, преди заедно с други да се отдели от движението през 1982 г. – малко след като Израел нахлува в Ливан в отговор на нападенията на палестински бойци.

Снимка: Getty Images

Новата групировка „Ислямски амал“ получава значителна военна и организационна подкрепа от иранската Революционна гвардия, базирана в долината Бекаа, и се превръща в най-значимата и ефективна от шиитските милиции, които по-късно формират „Хизбула“.

През 1985 г. „Хизбула“ официално обявява създаването си, като публикува „отворено писмо“, в което САЩ и Съветският съюз се определят като основни врагове на исляма и се призовава за „заличаване“ на Израел, който според нея окупира мюсюлмански земи.

Хасан Насрала се издига в редиците на „Хизбула“, докато организацията се разраства. Той разказва, че след като е служил като боец, е станал неин директор в Баалбек, после в целия регион Бекаа, а след това и в Бейрут.

Насрала става лидер на „Хизбула“ през 1992 г. на 32-годишна възраст, след като предшественикът му Аббас ал-Мусави е убит при удар на израелски хеликоптер.

Едно от първите действия на Насрала е да отвърне на убийството на Мусави. Той нарежда ракетни атаки в Северен Израел, при които загива момиче, израелски служител по сигурността в израелското посолство в Турция е убит от кола бомба, а атентатор самоубиец нанася удар по израелското посолство в Буенос Айрес, Аржентина, при който загиват 29 души.

Насрала ръководи и война с ниска интензивност с израелските сили, която завършва с изтеглянето им от Южен Ливан през 2000 г., въпреки че претърпява лична загуба, когато най-големият му син Хади е убит при престрелка с израелските войски.