В началото на красивото езеро Лох Лонг в Аргайл се намира един от най-големите пластмасови проблеми на Шотландия, пише Би Би Си.
Комбинация от преобладаващите ветрове и въртенето на Земята тласка отпадъците нагоре по езерото, създавайки така наречената „зона на боклука“ в Арочар.
Около 62 000 предмета се изхвърлят на брега всяка година, като голяма част от тях идват от водните пътища в и около Глазгоу – най-големия град в Шотландия.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Изчислено е, че 11% от боклука, който попада в река Клайд (която минава през града) и нейните притоци, в крайна сметка се измива на брега в Арочар.
Местните жители не могат да го почистят достатъчно бързо.
Голяма част от отпадъците са заплетени в морските водорасли, които някога са били ценен ресурс за общността.
Преди те са били събирани на кофи, за да се използват като тор за селскостопански земи, но сега това вече не е възможно заради замърсяването.
Екоактивисти твърдят, че единственото решение е да се спре навлизането на отпадъци във водата още в началото – и че въвеждането на депозитна система за бутилки и кенчета би изиграло ключова роля в този процес.
Кирсти Крофорд от Морското общество за опазване на околната среда се надява, че подобна система ще облекчи проблема.
В Шотландия се планираше въвеждането на депозитна система още през 2023 г., но проектът беше забавен поради възражения от страна на бизнеса за включването на стъклени бутилки.
След това стана ясно, че правителството на Обединеното кралство обмисля блокиране на плановете на Шотландия, тъй като иска единна система за всичките четири нации.
В крайна сметка британските министри дадоха разрешение – но само ако стъклото бъде изключено от шотландските планове, за да се съобразят с проекта, планиран за Англия.
Това предизвика бурни спорове и доведе до обявяване на ново отлагане от министъра на кръговата икономика Лорна Слейтър – първо до октомври 2025 г., а по-късно и до 2027 г., в съответствие с общата схема за Обединеното кралство.
Междувременно, през последната година в Република Ирландия беше успешно въведена подобна система, която успя да събере почти милиард рециклируеми предмети.
Всички тези политически разногласия разочароват хората, които просто искат морската среда да бъде чиста от отпадъци.
Кирсти Крофорд от Морското общество за опазване на околната среда подчертава, че за места като Арочар е жизненоважно крайният срок за 2027 г. да не бъде отложен отново.
Тя казва: „С всяко ново пълноводие в езерото се измива още боклук. Това е огромно предизвикателство, но се надяваме, че депозитната система ще помогне за намаляването на този проблем.“
В Ирландия схемата започна преди година и досега са върнати над 900 милиона бутилки и кенчета.
Потребителите плащат депозит от 15 евроцента за всяка пластмасова бутилка или кенче, който им се връща при връщането на опаковката. Стъклото не е включено в схемата.
Някои търговци първоначално се съпротивляваха, но други смятат, че системата е увеличила посещаемостта в магазините.
Реверсивните вендинг машини за рециклиране струват около 15 000 евро на търговците, но има и опция за ръчно събиране на опаковките на касата.
Екологичната организация Coastwatch Europe, която следи повече от 500 брегови зони в Ирландия, смята, че схемата вече оказва значително въздействие.
Преди седем години доброволците намираха средно по 60 бутилки на километър плаж, докато през септември и октомври тази година броят им е намалял до осем на километър.
Съоснователката на организацията Карин Дъбски вярва, че това не се дължи само на депозитната система, но и на нарастващото осъзнаване на последиците от пластмасовото замърсяване.
„Има толкова много положителна енергия и мисля, че това отвори вратата към нов начин на мислене,“ казва тя.
Политиците се надяват, че въвеждането на подобна система ще подобри ниските нива на рециклиране в Шотландия, които почти не са се променили през последното десетилетие.
През 2023 г. 43.5% от битовите отпадъци са били рециклирани, в сравнение с 42.9% през 2014 г.
Шотландското правителство очаква схемата да намали замърсяването с една трета и да увеличи рециклирането на еднократни опаковки до 90%.
Лорна Слейтър, министър от шотландските Зелени, която въведе схемата, заявява, че все още се надява стъклото да бъде включено в програмата.
Но най-важното според нея е да няма повече забавяния.
Това мнение се споделя и от екологични организации като MCS и Keep Scotland Beautiful.
В понеделник изтече крайният срок за подаване на кандидатури за управление на схемата в Шотландия, Англия и Северна Ирландия.
Шотландските министри потвърждават ангажимента си да реализират проекта до 2027 г.
Автор: Елизабета Цветкова, стажант-репортер
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK