Изследователи от университета в Ухан са разработили нов филтър от пяна, който ефективно премахва микропластмасата от водата, сподели TechXplore.

Пластмасовите отпадъци са нарастващ глобален проблем поради значителните нива на микропластмасово замърсяване, което циркулира в почвата и водните пътища. Миклропластмасата се натрупва в околната среда, хранителните мрежи и дори в хората, а разработването на стратегии за справяне с различни размери на частиците е инженерно предизвикателство.

Повечето съществуващи подходи включват скъпи или трудни за възстановяване материали, не са ефективни при определени условия или са насочени само към тесен диапазон от видове микропластмаси.

В проучването, публикувано в Science Advances, изследователите тестват в различни условия на околната среда и с различни микропластмаси изкуствено създадена пяна за премахване на замърсителите. Резултатите показват, че пяната работи постоянно дори след многократна употреба.

Ефективност на отстраняване на микропластмасата от 98,0% до 99,9% е била регистрирана във водни проби, а при многократна употреба нивата на отстраняване са достигнали от 95,1% до 98,1%. Ефективността остава висока в редица типове и размери на микропластмаса, от 100-нанометрови микросфери до вторична микропластмаса с размери 3-микрона.

Снимка: iStock

Изчислителните анализи разкриха, че механизмът включва физическо прихващане, електростатично привличане и множество междумолекулни взаимодействия.

Изследователите са подчертали мащабируемостта и адаптивността на пяната към околната среда, нейната рециклируемост в органични разтворители и нейната стабилност при различни водни условия. Възможно е този материал да осигури ефективна стратегия за справяне с нарастващия проблем на замърсяването с микропластмаса.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK