Изследователски екип е разработил екологична система за пречистване на въздуха, използвайки филтри с микромехурчета вместо конвенционалните твърди филтри.
Затворените пространства може да имат лошо качество на въздуха поради ниски нива на кислород, натрупване на въглероден диоксид, фин прах и летливи органични съединения. Вентилацията помага за подобряване на качеството на въздуха, но може да внесе външни замърсители, сподели TechXplore.
Филтрите, използвани в конвенционалните системи за пречистване на въздуха, са неподходящи за затворени помещения. Поради натрупването на фин прах тяхната ефективност пада и не се справят добре с отстраняването на молекулни вещества, като например летливи органични съединения. Освен това филтрите изискват редовно почистване или дори смяна.
В отговор изследователски екип от Инженерния колеж на Националния университет в Сеул е разработил цялостна система за пречистване на въздуха, вдъхновена от човешката дихателна и кръвоносна система. Тази иновативна система не само премахва фините частици, изхвърля натрупания въглероден диоксид и летливите органични съединения, като същевременно снабдява помещението със свеж кислород.
Ръководител на групата е професор Сеунг Хуан Ко от катедрата по машинно инженерство в Инженерния колеж на Националния университет в Сеул.
Тяхната работа е публикувана в списанието Advanced Materials.
Кръвоносната и дихателната системи на човека предотвратяват навлизането на външни замърсители, като същевременно доставят кислород на клетките чрез кръвта и изхвърлят ненужния въглероден диоксид. Този процес също ефективно блокира проникването на фин прах.
Вдъхновен от този принцип, изследователският екип е разработил система за циркулация на вода, която имитира кръвообращението. По този начин те са демонстрирали способността да поддържат нормални нива на въглероден диоксид във въздуха на закрито. Освен това с помощта на лазерна технология те са разработили еластичен филтър, който може да генерира микромехурчета. Тази система за пречистване на въздуха използва нова концепция за филтриране, която се различава от конвенционалните филтри за обмен на газове и отстраняване на прахови частици едновременно.
Изследователският екип експериментално демонстрира приложимостта на системата в редица настройки, от компактни настолни и монтирани на превозни средства устройства до по-големи пространства като офиси и конферентни зали.
Професор Сеунг Хуан Ко каза: „Тази екологична технология, която замества традиционните филтри с прост механизъм на водна основа, пречиства както прахови частици, така и молекулярни замърсители, осигурявайки устойчива алтернатива на съществуващите системи за филтриране.“
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK