Генериране на електричество само с вода: Възможно ли е и как работи?

Екип от инженери от Китайската академия на науките променят подхода, използван за генериране на електричество с хидроволтаична клетка - без да има нужда от слънчева светлина

Снимка: iStock

Петроний Евтов Петроний Евтов

Публикувано в  13:43 ч. 02.12.2024 г.

Екип инженери от Китайската академия на науките са променили подхода, използван за генериране на електричество с хидроволтаична клетка. Те са изградили такава, която използва малко вода и никаква слънчева светлина.

Изследването е публикувано в списанието Nature Communications.

Хидроволтаичните клетки генерират електричество, като улавят енергията от взаимодействията между вода и други повърхности.Такива взаимодействия обикновено изискват слънчева светлина, която играе ролята на източник на енергия. Както отбелязват изследователите, традиционните хидроволтаични клетки се нуждаят от непрекъснат източник на вода и обикновено работят само в суха среда.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„В това проучване екипът в Китай е преодолял и двата проблема чрез създаването на нов вид хидроволтаична клетка“, пише технологичното издание TechXplore.

За да може клетката да работи при почти всякакви климатични условия, изследователският екип я затваря в херметичен контейнер и наричат резултата херметична хидроволтаична клетка (ХХК).

Вътре те са поставили двуслоен абсорбиращ материал. Малко количество вода, добавено към ХХК, непрекъснато циркулира поради промени в температурата на околната среда и капилярния поток.

Така ХХК генерира електричество, използвайки енергията на околната топлина като подбуждащ източник.

Снимка: iStock

Тестването е показало, че клетката може да произвежда електричество до 160 часа без добавяне на вода.

Изследователите предполагат, че такава клетка би била идеален кандидат за хора, живеещи райони където водата е в малки количества.

Допълнителни тестове показват, че излагането на силна слънчева светлина увеличава генерираното електричество.

Изследователите са открили, че това се дължи на енергията от слънчевата светлина, която увеличава скоростта на абсорбция от материала в клетката, което от своя страна води до повишен градиент на влага.

Изследователският екип предполага, че тяхната ХХК може да се окаже полезна и на места с ограничен достъп до електричество, отбелязвайки, че тяхната клетка е едновременно евтина и изисква малко вода. Те също така посочват, че неговият източник на енергия, околната топлина, е неизчерпаем, което означава, че веднъж получена, клетката може да функционира толкова дълго, колкото потребителя желае. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

 

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis