Горещите температури са признак за нарастващия брой горещи вълни в Европа, което е пряко следствие от глобалното затопляне.

Емисиите на парникови газове увеличават интензивността и продължителността на горещите вълни, особено в Европа, която според Световната метеорологична организация е регионът в света, който се затопля най-бързо, коментира АФП.

Ето и кои са най-големите горещини, които са засегнали Европа от началото на XXI век.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

2024 г.

През 2024 г. Европа преживява втория най-горещ месец юли в историята си. Според предварителните метеорологични данни Гърция регистрира най-горещия си юли от 1960 г. насам.

Италия, която е в разгара на една от най-големите си суши от половин век насам, също преживява горещини.

Хиляда хърватски острова с идиличните си плажове в Адриатическо море имаха дневни температури от почти 40 градуса, както и голяма част от Испания и Южна Франция.

2023 г.

В средата на юли 2023 г. Европа беше засегната от гореща вълна, особено около Средиземноморието, включително в Гърция, където избухнаха големи пожари, и в Италия, където живакът достигна 44 градуса на 18 юли в Сицилия.

Снимка: iStock

Европейската обсерватория за климатичните промени "Коперник" съобщи, че в разгара на горещата вълна през юли 2023 г. - 41% от Южна Европа е била засегната от "силен термичен стрес с последици за здравето".

В края на август температурите отново достигнаха високи стойности в Южна Европа, като на 23 август в засегнатия от сушата град Сарагоса в Испания бяха регистрирани 43 градуса.

2022 г.

В средата на юни Южна и Централна Европа пострада от екстремна гореща вълна в началото на сезона. Във Франция са регистрирани максимални стойности от 42-43 градуса, а в Австрия и Германия са подобрени рекордите за месец юни.

Нова гореща вълна засегна Западна Европа през юли, особено в Испания и Франция, където се появиха и опустошителни горски пожари.

Във Великобритания живакът надхвърли 40 градуса за първи път в историята.

Според „Коперник“ лятото на 2022 г. е било най-горещото, регистрирано в Европа.

Снимка: Ройтерс

2019 г.

През лятото на 2019 г. Европа са регистрирани две горещи вълни - в края на юни и през втората половина на юли.

Франция удари абсолютния си рекорд на 28 юни във Верарж в южната част на страната - температура от 46 градуса.

На 24-25 юли Нидерландия, Белгия, Германия и Обединеното кралство също отбелязаха рекордни температури.

2018 г.

Втората половина на юли и началото на август 2018 г. бяха много горещи, а освен това се наблюдаваше сериозна суша, която изтощи европейските водни ресурси като река Дунав и доведе до големи горски пожари в Португалия и Испания.

2017 г.

От края на юни до първата половина на август Европа преживя няколко горещи вълни, особено в южната част на страната. Продължителната суша разпали смъртоносни горски пожари в Португалия.

В Испания на 13 юли в Кордоба в южната част на страната бяха регистрирани високи температури до 46,9 градуса.

2015 г.

Горещите вълни нахлуха в Европа в началото на сезона от края на юни. В Англия е регистрирана максимална температура от 36,7 градуса в началото на юли.

2007 г.

От края на юни до края на юли в Централна и Южна Европа настъпи продължителна гореща и суха вълна.

В Унгария бяха регистрирани 500 смъртни случая, свързани с условията, а в Италия, след това в Македония и Сърбия възникнаха много горски пожари.

2003 г.

Западна Европа, особено Франция, Италия, Испания и Португалия, преживява изключителни температури през август.

На 1 август в Португалия е регистриран температурен рекорд от 47,3 градуса в Амарелея, в южната част на страната.

Учените изчисляват смъртните случаи на 70 000 души в 16 европейски държави през лятото на 2003 г. поради горещините, главно във Франция и Италия.

В резултат на това няколко държави създадоха системи за ранно предупреждение.