Експерти са изчислили, че повече от 47 000 души са загинали в резултат на високите температури в Европа през 2023 г., която е най-топлата в света, откакто се води статистика, съобщи БТА, позовавайки се на ДПА.
Резултатът е получен в изследване с моделиране, ръководено от Барселонския институт по глобално здравеопазване, което е публикувано в списанието Nature Medicine.
Изследователите установяват, че страните с най-високи нива на смъртност, свързана с горещините, са в Южна Европа.
Челните четири места в оценката заемат Гърция (393 смъртни случая на милион жители), България (229), Италия (209) и Испания (175). За сравнение, процентът на Германия е 76 смъртни случая на милион жители през 2023 г.
Според международната изследователска група обществото изглежда се адаптира към горещините.
Екипът използва данни за смъртността от Европейската статистическа служба Евростат за 96 милиона смъртни случая, за да изчисли свързаната с горещините смъртност през 2023 г. за 823 региона в 35 европейски държави.
Според тези оценки миналата година в Европа е имало 47 690 смъртни случая, свързани с горещината. Това е вторият най-висок процент на смъртност, откакто подобни изчисления започват през 2015 г., като най-високият процент е регистриран през 2022 г.
В абсолютни стойности изследователската група оценява броя на смъртните случаи, свързани с жегата през 2023 г., на малко под 12 750 в Италия и 6376 в Германия.
В почти всички анализирани страни значително повече жени, отколкото мъже, са починали от въздействието на топлината, като възрастните хора са особено податливи.
Учените, ръководени от Елиса Гало, също моделират ефектите от свързаната с топлината смъртност без мерки за адаптация.
Те включват, например, подобрения в здравеопазването, социалната защита и начина на живот, напредък в професионалното здраве, по-голяма осведоменост за риска и по-ефективна комуникация.
Без тези мерки смъртността заради горещините в Европа през 2023 г. би била с 80% по-висока общо сред населението и с над 100% по-висока при хората над 80 години.