От 2026 г. бутилките с бира, вино и ликьор, продавани в Ирландия, ще трябва по закон да носят етикет с червени печатни букви и две предупреждения: "Съществува пряка връзка между алкохола и фаталните ракови заболявания" и "Пиенето на алкохол причинява чернодробно заболяване".

Изискването, подписано със закон миналата година, е подкрепено от десетилетия научни изследвания и отива много по-далеч, отколкото която и да е държава досега е съобщавала за рисковете за здравето, свързани с консумацията на алкохол. То предизвика ожесточена съпротива от страна на алкохолния бизнес по света, но също така вдъхнови някои други държави да предприемат подобни мерки, коментира „Ню Йорк Таймс“.

"Това е важна стъпка", казва д-р Тимъти Наими, директор на Канадския институт за изследване на употребата на вещества към Университета на Виктория. "Хората, които пият, трябва да имат право да знаят основна информация за алкохола, точно както правят това за други хранителни продукти и напитки", допълва той.

В Тайланд правителството е на финалния етап от изготвянето на наредба, според която алкохолните продукти трябва да носят графични изображения, придружени от текстови предупреждения, като например "алкохолните напитки могат да причинят рак", посочва The Bangkok Post.

В канадския парламент е внесен законопроект, който изисква етикетите на всички алкохолни напитки да съобщават за "пряката причинно-следствена връзка между консумацията на алкохол и развитието на фатални ракови заболявания".

Миналата седмица в законодателния орган на Аляска се проведе изслушване в комисия по законопроект, който изисква от предприятията, продаващи алкохол, да поставят табели с предупреждение за ракови заболявания.

Норвегия, която вече строго регулира продажбата на алкохол, разработва предложения за въвеждане на предупредителни етикети за рак. Държавният секретар на страната, Оле Хенрик Крат Бьоркхолт, който следи с голям интерес усилията на Ирландия, коментира в интервю: "Мисля, че е вероятно да въведем нещо подобно".

Ирландия и преди е била новатор в създаването на агресивни политики в областта на общественото здраве. През 2004 г. тя стана първата държава, която забрани пушенето на закрити работни места, включително барове и ресторанти - политика, която оттогава е приета в повече от 70 държави. Изискването за предупредителен етикет за алкохола може да бъде началото на подобна промяна в начина на опаковане на напитките и средство за повишаване на осведомеността относно опасностите от пиенето, независимо от количеството.

Доказателствата за връзката между употребата на алкохол и рака са добре известни. През 1988 г. Международната агенция за изследване на рака към Световната здравна организация заключи, че алкохолът е канцерогенен за хората. Изследванията от десетилетия насам само затвърждават това заключение, включително по отношение на рака на гърдата, черния дроб, дебелото черво и хранопровода. През ноември СЗО и Международната агенция за изследване на рака (IARC) обявиха в съвместно изявление: "Не може да бъде установено безопасно количество алкохол за риска от ракови заболявания".

Въпреки това връзката между алкохола и рака не е добре позната. В Съединените щати неотдавнашно национално проучване установи, че около 1 на всеки 3 американци е наясно, че пиенето увеличава риска от рак.

Според неотдавнашно проучване в световен мащаб само една четвърт от държавите изискват някакъв вид здравно предупреждение за алкохола, а задължителните формулировки обикновено са неточни. Съединените щати за последен път промениха предупредителните си етикети през 1989 г., когато въведоха формулировка, която не препоръчва пиенето по време на бременност, преди шофиране или работа с тежка техника и която неясно признава, че алкохолът "може да причини здравословни проблеми".

Според Шийла Гилхини, главен изпълнителен директор на организацията за защита на правата на потребителите на алкохол Alcohol Action Ireland, е било необходимо повече от десетилетие, за да се въведе изискването за етикетиране в Ирландия, което се определя като "най-оспорваният законодателен акт в ирландската история". Тя каза, че усилията са започнали през 2012 г., когато ръководна група, натоварена да се справи с високия брой смъртни случаи, свързани с употребата на алкохол в страната, е препоръчала редица мерки, включително предупредителни етикети.

Много от препоръките са били смекчени, докато станат закон през 2018 г., но изискването за етикетиране е преминало безпроблемно. На законодателите им бяха необходими още четири години, за да изработят конкретната формулировка и дизайн, които ще се изискват.

Докато се решаваха тези въпроси, алкохолните компании засилиха протестите си. В края на 2022 г. група от основните европейски държави износителки на алкохол представи официални възражения пред Европейската комисия, изпълнителния орган на Европейския съюз, с аргумента, че етикетите на Ирландия пречат на свободната търговия и не са подходящи или пропорционални на целта за намаляване на вредите от алкохола.

Когато Комисията не повдигна възражение, Антонио Таяни, министър на външните работи на Италия, нарече ирландското предложение "атака срещу средиземноморската диета". Езикът на етикетите "не отчита разликата между умерената консумация и злоупотребата с алкохол", заяви той в X.

Алкохолните компании се борят на няколко фронта, за да не се допусне влизането в сила на изискването за етикетиране в Ирландия. На заседанията на комитета на Световната търговска организация през юни и ноември търговски групи и 11 държави износителки на алкохол, включително САЩ, изразиха загриженост, поставиха под въпрос научната обоснованост на предупреждението за рак и заявиха, че ирландските етикети ще нарушат свободната търговия.

В коментарите, представени на СТО, Съветът за дестилирани спиртни напитки на САЩ нарече етикетите "неточни" и "подвеждащи". Групата предложи също така, че "тази важна цел на общественото здраве би била най-добре управлявана" като част от паралелни усилия за справяне с раковите заболявания в ЕС - област, в която алкохолната индустрия е доказала, че има по-голямо влияние.

Европейската комисия трябваше да предложи език за здравни предупреждения за алкохола като част от своя план за борба с рака до края на 2023 г., но не успя да спази този срок. През декември, въпреки възраженията на СЗО, Европейският парламент одобри доклад, в който не се потвърждава необходимостта от предупредителни етикети, а вместо това се призовава за информация относно "умереното и отговорно пиене".

В окончателния доклад авторите му многократно смекчиха формулировката за ролята на алкохола за заболяванията, като ограничиха предупреждението само до "вредна" или "прекомерна" консумация.

Ако алкохолната индустрия разубеди ЕС да приеме предупредителни етикети, това ще изолира Ирландия и ще я постави извън хармония с европейското законодателство. Това в крайна сметка би могло да бъде основание за оспорване на изискването за етикетиране в ирландските съдилища, казва д-р Оли Бартлет, доцент по право в университета Мейнуот в Ирландия. Според него обаче е малко вероятно подобни усилия да надделеят, тъй като предупредителните етикети за алкохол в Ирландия са "пропорционални на целта за защита на общественото здраве".

Според наблюдатели ЕС вероятно няма да предприеме по-нататъшни действия преди парламентарните избори това лято. И няма индикации, че Ирландия ще отстъпи от ангажимента си да изисква етикетите от май 2026 г.