В Съединените щати се наблюдава рязък скок на смъртните случаи, свързани с алкохола. През 2020-2021 г. в разгара на пандемията от COVID-19 е имало средно около 488 смъртни случая на ден от прекомерна употреба на алкохол.

Това показва нов доклад на Центровете за контрол и превенция на заболяванията (ЦКПЗ) в САЩ. Алкохолът е посочен като водеща причина за предотвратима смъртност, коментира Си Ен Ен.

Средният брой на смъртните случаи, свързани с прекомерната употреба на алкохол, се е увеличил с повече от 29% от 2016-2017 г. до 2020-2021 г. В по-ранния период са регистрирани 137 927 смъртни случая, свързани с употребата на алкохол, а в в годините на пандемията те са 178 307.

Прекомерното пиене може да доведе до смъртни случаи, пряко свързани с алкохола, като алкохолна болест на черния дроб, алкохолно отравяне, самоубийство поради прекомерна употреба на алкохол, катастрофи, падания, фетален алкохолен синдром, както и други. Хроничния хепатит и някои видове рак също могат да се дължат на това.

Увеличението на смъртните случаи, свързани с употребата на алкохол, е засегнало всички възрасти и въпреки че смъртните случаи са били повече сред мъжете, увеличението е било по-голямо при жените.

При жените смъртните случаи са се увеличили с около 35% в периода от 2016-2017 г. до 2020-2021 г., като най-висока е била смъртността от сърдечни заболявания и инсулт. При мъжете процентът е 27, като повечето от тези смъртни случаи са свързани с хронични заболявания, причинени от алкохола.

Документираното в това проучване увеличение на смъртните случаи, свързани с прекомерно пиене, не е изолирана тенденция. През последните две десетилетия смъртните случаи, свързани с прекомерна употреба на алкохол, се увеличават в Съединените щати.

Предишни проучвания са установили, че в началото на пандемията хората са купували повече алкохол - особено твърд алкохол и вино. През 2022 г. пиенето на алкохол сред възрастните - между 35 и 50 години, е било по-високо от всяка друга година през последното десетилетие.

В новия доклад се споменава, че по-либералните политики, които позволяват доставката на алкохол и пренасянето на напитки по време на пандемията, са направили пиенето по-достъпно. Възможно е също така някои хора да са отлагали получаването на помощ от лекар или болница поради страха си да не се заразят с COVID-19.

"Стресът, самотата и социалната изолация, както и състоянието на психичното здраве също може да са допринесли за увеличаването на броя на смъртните случаи от прекомерна употреба на алкохол по време на пандемията COVID-19", се казва в доклада.

Авторите на изследването предлагат държавите да обмислят създаването на политики, които да ограничат достъпа на хората до алкохол и да увеличат цената му, например чрез увеличаване на някои данъци върху него.