Франция представи най-строгия си бюджет от три десетилетия насам. Испания се готви за нови протести, след обявените вчера съкращения, а синдикатите в Италия парализираха страната с 24-часова стачка.
Време е да се гласуват бюджетите за догодина и ето я есента на европейското недоволство. А тя започва във Франция, където правителството на президента социалист Франсоа Оланд впрегна богатите да се борят с кризата. Дупката от близо 37 милиарда евро в бюджета ще бъде закърпена с по-високи данъци, но само за французите с високи доходи. Така Оланд се надява да стабилизира страната, като се спаси от всенародно недоволство. Недоволство, което вече заля Италия и Испания.
Според разчетите на френското финансово министерство гражданите с доходи над 150 хиляди евро годишно ще плащат данък от 45 на сто. Специален налог има и за милионерите - през следващите 2 години, 75 процента от приходите им ще отиват за държавната хазна.
„Това е бюджет, с който ще се борим за социална справедливост и икономически растеж, бюджет, който ще ни подготви за бъдещето. Това е смел и отговорен бюджет,” заяви министър-председателят Жан-Марк Еро.
Опозицията обвини правителството в популизъм. Според икономисти, високите данъци ще забавят растежа и догодина управляващите отново ще трябва да приемат нови мерки за икономии.
Италия пък продължава да е в клопката на растяща безработица и висок държавен дълг. Последните строги мерки за икономии принудиха синдикатите да излязат на 24 часова стачка срещу икономическата политика на премиера Марио Монти. Кризата се отразява все по-тежко на работещите в обществения сектор, които настояват за защита на доходите и на работните си места.
Въпреки общественото недоволство Марио Монти остава най-харесвания политик и има реален шанс да продължи управлението на страната, ако се кандидатира на изборите следващата пролет.
През седмицата протести имаше и в Испания. Бюджетът там стана факт снощи. Мадрид прие толкова строги мерки, колкото щяха да наложат международните кредитори, ако Испания беше взела спасителен заем. Правителството се опитва само да се пребори с кризата, но затова трябва и обществена подкрепа.
Със съкращения от близо 40 милиарда евро и рекордна безработица, задачата изглежда все по-трудна. За утре е насрочена нова масова демонстрация срещу правителството, а световните пазари реагират негативно на всеки протест.