Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Турция може да влезе в Израел, както е правила в миналото в Либия и Нагорни Карабах, макар че не уточни за какъв вид намеса говори.

Ердоган, който е яростен противник на израелската офанзива в Газа, обсъди конфликта в Близкия изток в реч, в която похвали отбранителната индустрия на страната си.

„Трябва да сме много силни, за да не може Израел да прави тези нелепи неща с Палестина. Точно както влязохме в Карабах, точно както влязохме в Либия, можем да направим подобно нещо и с тях“, заяви Ердоган на среща на управляващата партия в родния си град.

„Няма причина, поради която да не можем да направим това. Трябва да сме силни, за да можем да предприемем тези стъпки“, добави турският президент в речта си.

В отговор израелският външен министър Израел Кац заяви в социалната мрежа Х че „Ердоган следва стъпките на Саддам Хюсеин и заплашва да нападне Израел“.

„Нека да си спомни какво се случи там и как свърши“, допълни Кац.

В отговор от външното минситерство на Турция разпространиха своя позиция:

 

„Точно както дойде краят на геноцидния Хитлер, така ще дойде и краят на геноцидния Нетаняху“.

В изявлението, публикувано в Х се допълва, че „точно както извършилите геноцид нацисти бяха държани отговорни, така и от тези, които се опитват да унищожат палестинците, също ще бъде потърсена отговорност... Човечеството ще застане на страната на палестинците. Вие няма да успеете да унищожите палестинците“.

От своя страна външният министър на Турция Хакан Фидан също писа в Х: „Нашият президент се превърна в глас на съвестта на човечеството. Тези, които се опитват да заглушат този справедлив глас, особено международните ционистки кръгове, включително Израел, са в състояние на голяма паника“.

В коментара си Ердоган вероятно е имал предвид предишни действия на Турция. През 2020 г. Анкара изпрати военен персонал в Либия в подкрепа на признатото от ООН правителство на националното съгласие на Либия, ръководено от либийския премиер Абдел Хамид Дбейба.

Анкара отрича да има пряка роля във военните операции на Азербайджан в Нагорни Карабах, но миналата година заяви, че използва „всички средства“, включително военно обучение и модернизация, за да подкрепи своя близък съюзник Баку.

Междувременно няколко европейски държави повториха призивите си към своите граждани да напуснат незабавно Ливан. Причината – опасенията от пълномащабна война между Израел и ливанската групировка „Хизбула“.

 

Германия, Белгия, Великобритания и Ирландия издадоха нови предупреждения към гражданите си. В същото време „Луфтханза“ и „Еър Франс“ отмениха полетите си до Бейрут.

По-рано кабинетът за сигурност в Тел Авив даде мандат на премиера и на министъра на отбраната да решат как и кога да отвърнат на ракетния удар срещу окупираните от Израел Голански възвишения.

Според Тел Авив вината е на „Хизбула“, групировката обаче отрича. Външният министър на Ливан заяви, че е получил уверения от трети страни, че израелският отговор ще бъде „ограничен“.