Индийска инициатива за запазване на изчезващите подпочвени води чрез забавяне на годишната сеитба на ориз доведе до драматично влошаване на замърсяването на въздуха в Ню Делхи и околния регион, който вече е известен със задушаващия си смог, смятат фермери и изследователи.
Селскостопанската заповед, приета за първи път през 2008 г., е причинила до 20 процента увеличение на частиците дим в северните индийски градове, включително Делхи, според екип от изследователи от Съединените щати, Индия и другаде.
Тази седмица отровният въздух в Делхи достигна най-лошото си ниво от пет години. В отговор правителството затвори училища, строителството и някои офиси.
„Вегетационният сезон на ориза се измести и човек би си помислил, че това е добре“, каза Лорета Микли, атмосферен химик в Харвардския университет. „Обикновеният човек ще каже: Какво общо имат подземните води със замърсяването на въздуха в Делхи?“ Но индийските фермери казват, че виждат въздействието.
Семейството на Гурпрет Сангха притежава земеделска земя в два индийски щата. В западния щат Раджастан, където разпореденото от правителството отлагане не се прилага, неговите фермери продължават да жънат ориз и да палят стърнищата към края на септември.
Близо месец по-късно, след като ветровете са се променили, фермерите в района в северния щат Пенджаб правят същото. Законът в Пенджаб забранява засяването на оризов разсад в разсадници с дълги корита преди средата на май и пресаждането на този разсад в наводнени оризища преди средата на юни, забавяйки жътвата и изгарянето на стърнищата.
„Ако стоите в моята земя в Раджастан или в земята на моето семейство в Пенджаб, димът от изгарянето е един и същ“, каза Сангха. „Но през септември димът просто изчезва от Раджастан. А през октомври или ноември моят дим от Пенджаб отива и задушава Делхи".
„Те запушиха един проблем и породиха друг“, добави той.
Променливи ветрове
Северните щати Пенджаб и Харяна са известни като житницата на Индия, отглеждайки редуващи се култури от ориз и пшеница. Но напояването на ориза изисква много вода и бързото изчерпване на подпочвените води в тези щати излага на риск хранителните доставки на страната.
Така че през 2008 г. държавните правителства наложиха забавяне на сеитбата до началото на сезона на мусоните, отлагайки жътвата и изгарянето на стърнищата.
Преди промяната ветровете по време на прибиране на реколтата бяха „активни, бурни, с повече вентилация“, каза Микли, демонстрирайки във видео разговор, като движи ръцете си напред-назад. „След това замърсеният въздух прегръща Земята.“ Тя вдигна ръце една върху друга.
„Сега разполагаме със забележителни сателитни изображения на огромни участъци дим, които просто си проправят път бавно, бавно“, каза тя. От 2018 г. тя и нейните колеги публикуваха академични статии, документиращи тези ефекти.