Портрет на бароковия художник Караваджо, съхраняван в частна колекция, откакто е открит преди повече от 60 години, се показва за първи път пред публика в музей в Рим.

Караваджо, чието истинско име е Микеланджело Мериси, е бил майстор на техниката на осветляване "chiaroscuro", с която кара обектите си да изглеждат живи. Умира през 1610 г. в края на тридесетте години след бурен живот.

Неговият портрет на монсеньор Мафео Барберини, който впоследствие през 17 век ще стане папа Урбан VIII - велик покровител на изкуствата, сред чиито протежета е скулпторът и архитект Джан Лоренцо Бернини - му се приписва през 1963 г.

„От този момент картината не е виждана в нито един музей, никога не е била взимана за изложба, така че е за първи път“, каза в петък Томас Клемент Саломон, директор на Националните галерии за антично изкуство.

Това е един от малкото оцелели портрети на Караваджо , тъй като повечето са изгубени или унищожени, и е изложен от 23 ноември до 23 февруари 2025 г., казаха от музея.

„Само много малко специалисти от 60-те години на миналия век са имали възможността да я видят лично и едно е да познаваш картината от снимки, а друго е да я видиш лично и да осъзнаеш нейното качество, почти магнетичната ѝ сила“, казва кураторът Паола Никита.

Смята се, че портретът на Барберини е нарисуван в началото на 17-ти век и показва бъдещия папа, встъпил в длъжност през 1623 г., седнал и сякаш даващ заповеди с дясната си ръка.

Музеят, показващ произведенията на изкуството, се помещава в Палацо Барберини, построен по време на папството на Урбан VIII от Бернини и колегата му бароков архитект Карло Мадерно и който остава в семейни ръце до края на Втората световна война.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK