Полети на летището в Бейрут бяха отменени или забавени. Нарушенията в разписанието са свързани със застрахователни рискове, тъй като напрежението между Израел и въоръжената политическа групировка „Хизбула“ ескалира, заяви ливанската авиокомпания Middle East Airlines (MEA).
В неделя MEA съобщи, че е отложила излитането на някои полети, които трябваше да кацнат в Бейрут през нощта.
След това бяха обявени допълнителни закъснения на полетите, кацащи в понеделник, поради „технически причини, свързани с разпределението на застрахователните рискове за самолетите между Ливан и други дестинации“, допълниха от MEA.
В понеделник Lufthansa LHAG.DE съобщи, че е преустановила пет маршрута до и от Бейрут на превозвачите от групата Swiss International Air Lines, Eurowings и Lufthansa до 30 юли включително „от съображения за сигурност“.
Ракетен удар, при който в събота в окупираните от Израел Голански възвишения бяха убити 12 тийнейджъри и деца, засили опасенията, че Израел и подкрепяната от Иран групировка могат да започнат пълномащабна война.
В неделя израелският кабинет по сигурността упълномощи правителството да отговори на удара. „Хизбула“ отрича да носи отговорност за нападението, което е най-смъртоносното в Израел или анексираната от Израел територия, откакто на 7 октомври нападението на „Хамас“ предизвика войната в Газа, която оттогава се разпространи на няколко фронта.
Lufthansa вече преустанови нощните полети от и до Бейрут за юли поради „текущите събития“ в Близкия изток.
Информационното табло на летището в Бейрут и уебсайтът за проследяване на полети Flightradar24 показват, че Turkish Airlines THYAO.IS също е отменила два полета през нощта срещу неделя.
Базираният в Турция нискотарифен превозвач SunExpress, дъщерното дружество на Turkish Airlines AJet, гръцкият превозвач Aegean Airlines и Ethiopian Air също са отменили полети, планирани да кацнат в Бейрут в понеделник, показва Flightradar24.
Международното летище Бейрут-Рафик Харири е единственото летище в Ливан. То е било обект на нападения по време на гражданската война в страната, както и на предишни сражения с Израел, включително по време на последната война между „Хизбула“ и Израел през 2006 г.
От началото на войната в Газа „Хизбула“ и израелските военни засилиха трансграничната размяна на огън. Конфликтът наруши полетите и корабоплаването в целия регион, включително по време на реципрочните атаки с дронове и ракети между Израел и Иран през април.