За пореден път днес европейските депутати ще призоват за приемане на България и Румъния в Шенген преди края на 2023 г.
Дебатът в Страсбург идва дни след промените в Нидерландия – една от двете страни, заедно с Австрия, които спряха България за Шенген миналия декември.
Миналия петък нидерландският премиер Марк Рюте подаде оставката на коалиционното си правителство заради вътрешни непреодолими различия относно контрола на миграцията.
Предсрочните избори в страната се очакват през ноември, дотогава ще управлява служебно правителство, оглавявано отново от Марк Рюте.
Сред нидерландските евродепутати дори и най-категоричните поддръжници за приемането на България и Румъния в Шенген се въздържаха от коментар дали е възможно страната им да даде „зелена светлина“ за присъединяването, без да има редовен кабинет.
Миналата седмица ЕК обяви, че започва финалната фаза по прекратяването на Механизма за сътрудничество и проверка, но препоръча двете страни да мобилизират всичките сили, за да продължат да убеждават държавите членки да ги приемат.
Военната помощ за Украйна
Темата за военната помощ за Украйна извънредно беше включена в дневния ред, след като в края на миналата седмица 27-те държави членки и ЕП се споразумяха по предложението на Брюксел за инвестиране на 500 милиона евро от общия бюджет на Съюза за отбранителната промишленост.
Тези 500 милиона евро са за увеличаване на производствения капацитет на страните-членки. Целта е повече боеприпаси за Украйна и запълване на запасите на 27-те.