Премиерът Николай Денков готви скорошно посещение в Австрия, докато междувременно Нидерландия изчаква докладите на Европейската комисия за върховенството на закона, за да реши дали променя позицията си за приемането на България в Шенген.
Това стана ясно след двустранните срещи на българския премиер в рамките на двудневния Европейски съвет в Брюксел.
Много скорошното посещение на Николай Денков във Виена е уговорено лично с австрийския канцлер Карл Нехамер.
Трябва да се работи за доверието към България, коментира българският премиер.
"Преодолейте различията си с Австрия" - това е казал на Николай Денков нидерландският премиер Марк Рюте, чиято страна беше втората, която ни спря миналия декември за Шенген.
Рюте е подал сигнал, че е отворен за промени, ако докладът на Брюксел за върховенството на закона в България в началото на юли е позитивен.
За влизането ни в Шенген Австрия трябва да продължи да бъде убеждавана, но Нидерландия изглежда по-отворена.
"Това, което с Марк Рюте на самия Съвет стана дума – той каза, че е по-отворен в посока приемане в Шенген, но каза ясно, че трябва да преодолеем различията си с Австрия. За него са по-важни докладите, които очакваме от ЕК. Той каза: в момента няма нужда от визити, нека да излезе докладът, нека да видим какво пише вътре, дано да сте си свършили работата по отношение на законите, за които сме поели ангажимент. И ако изглеждат добре нещата, тогава той би могъл да убеди неговото общество, неговите колеги политици, че всичко е наред", каза Николай Денков.
Засилването на охраната на външните европейски граници остава приоритет, пряко свързан с Шенген.
"Имаме два пилотни проекта – в България и в Румъния, с подкрепата на Европейската комисия, на Фронтекс, на Европол и на Европейската агенция за убежище. Те са в ход", каза председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Именно миграционният натиск върху Европа отново се оказа непреодолимо препятствие пред намиране на компромис и Европа остава разединена. 25 страни подкрепят Европейския пакт за миграцията, но Полша и Унгария блокираха решенията и категорично отхвърлят принципа за вътрешно солидарно преразпределение на мигранти между страните членки.
С края на този Европейски съвет приключва и шведското ротационно председателство. От полунощ щафетата поема Испания за следващите шест месеца. Именно през този период България и Румъния се надяват на пробив за Шенген.