България кани експерти от три европейски държави за съвместна охрана на външната за Европа българо-турска граница. Това стана ясно след двустранните срещи на премиера Николай Денков в рамките на европейската среща на върха в Брюксел.

Трите държави са Австрия, Германия и Нидерландия. Миналият декември две от тях ни спряха за Шенген.

Трябва още да се работи за доверието към България, коментира днес премиерът Николай Денков.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Затова той е отправил покани към канцлерите на Австрия и Германия, както и към нидерландския премиер техни специалисти да участват в опазването на българо-турската граница. Днес стана ясно също, че Николай Денков е знаел преди официалната информация за избора на кандидатурата на Илиана Иванова за кандидат за еврокомисар. Имали са обаче уговорка с председателя на ЕК новината да не излиза от него.

След срещата си с председателя на ЕК вчера, премиерът не показа дали знае за избора й на кандидатурата на Илияна Иванова за български еврокомисар. Днес обаче разказа детайли:

"Госпожа Урсула фон дер Лайен в предварителните 5 минути, когато бяхме насаме, каза, че е взела това решение. Каза и аргументи, които аз няма да предавам, това беше разговор на четири очи", каза Денков.

Помощта за Украйна и събитията в Русия са водещите теми на лидерската среща в Брюксел.

Изправени сме пред най-голямото предизвикателство от много време насам, ролята на България е много важна в черноморския регион, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг след срещата си българския премиер.

Благодаря на България за това, че предоставя военна и хуманитарна помощ на Украйна, каза Йенс Столтенберг.

НАТО предвижда и създаване на нови структури по източния фланг.