Третият пакет военна помощ от България към Украйна вероятно ще бъде доста по-сериозен от първите два. На този фон bTV реши да провери най-големият производител на въоръжение ли е България. Специален репортаж на Стоян Георгиев обобщава данните, които ще променят представата за мира, войната и икономиката.

Петя Пищялова работи в салон за красота в Сопот. Клиентката на салона и е тук за процедура за разкрасяване на вежди. Тя работи във ВМЗ Сопот. Произвежда снаряди.

Петя казва, че имат доста клиентки от завода. С 830% е нараснал оборотът на военния завод ВМЗ в Сопот от началото на 2023 г. Няколкостотин нови работници са наети, но се търсят още. Увеличената заетост в завода се отразява на оборота за слона за красота.

„Взели сме на работа от миналата година около 500 нови работници наши, търсим още. В момента сме около 1165 души и търсим още“, заяви Иван Стоенчев, директор на ВМЗ – Сопот.

След началото на войната в Украйна в цяла България в регионите, в които има заводи за боеприпаси, търсенето на работници надвишава в пъти наличните хора. Заводите за снаряди работят на 24-часов режим, на пълен оборот. Опитват да разширят още капацитета си. Само липсата на кадри ги спира.

„Само за последната година, говорим 2021 и 2022, износът е нараснал с над 200%. Така че на пазара в момента има голяма нужда от подобен тип материали, боеприпаси и оръжие“, каза министърът на икономиката Богдан Богданов.

20 000 нови работници в оръжейната индустрия са назначени след началото на войната, но търсенето на кадри е значително по-голямо.

Снимка: bTV

„Към момента пряко ангажираните са около 70 000 души. Косвено – над 200 000 души непряко са ангажирани в производства съпътстващи производството на боеприпаси и различна специализирана техника“, обясни още Богданов.

Непряко ангажираните, които произвеждат изделия, свързани с оръжейната индустрия, са от дърводелски цехове, които правят сандъците за снарядите, до шивачки. Над четвърт милион българи изкарват прехраната си от производството на боеприпаси и оръжие.

„Специално за цялата икономика, говорим за около 2%. Дава отражение този значителен ръст, който сме отчели през последната година“, каза още икономическият министър.

Снимка: bTV

Износът бележи рекорди по време на всички правителства миналата година - и служебни, и редовни.

„За последната година е над 1,6 милиарда евро“, коментира Богданов.

И децата в Сопот знаят къде отиват снарядите, от които в България са влезли над 3,2 милиарда за 2022 г. и общо над 5 милиарда лева от началото на войната. И при кабинетите на президента, и при редовния кабинет България чупи рекорди за производство на оръжие.

Толкова, колкото индустрията успява да произведе.

Печалбите също се увеличават, защото търсенето многократно надвишава предлагането. Представител на оръжейната индустрия ни разказва за пътя на снарядите от България до Украйна. И защо досега нашите производители са продавали с посредници.

Инициатори на търговията е не друг, а самите прифронтови държави -Словакия, Полша, Румъния. Тези страни са пряко застрашени от това Русия да стигне близо до границите им, ако Украйна не спре инвазията на Путин. Те плащат от собствените си бюджети снарядите, които поръчват.

Снимка: bTV

Държавата Чехия също е сред най-големите консуматори на българско оръжие. Чехия прави обществена поръчка и там се появява посредник. Фирми, които се свързват с нашите производители, за да доставят търсеното от чешкото министерство на отбраната въоръжение.

Когато снарядите постъпват в складовете на чешката армия, държавата дава същото количество от най-старите си боеприпаси на склад на Украйна. Чехия помага на Украйна открито и плаща за това от бюджета си. По същия начин, с посредници, нашите фирми продават и на Румъния, Словакия, Полша. САЩ от своя страна компенсират финансово прифронтовите държави за част от дареното оръжие. Така чешката армия обновява складовете си с нови снаряди, произведени в България. А старите отиват на фронта.

Снимка: bTV

6000 снаряда на ден изстрелва украинската армия на над 1000-километровия фронт. Парите от снарядите за фронта през американския и чешкия бюджет, преминават през фирма посредник, транзакциите стигат до нашите заводи, от там до над четвърт милион български работници, за да стигне малка част от тях дори до фризьорски салон на Петя от Сопот.

Какво се променя с идването на власт на проевропейско правителство у нас? За количеството български снаряди в украинската армия нищо. Продаваме толкова, колкото успеем да произведем, споделя с нас оръжеен производител.

Снимка: bTV

Разликата е само дали се прави през посредници или открито и директно. Питаме министъра на икономиката политически или икономически са причините досега България да препродава оръжието за Украйна през Чехия.

„Причините може да са всякакви. Ние изнасяме за локацията, в случая Чехия, която е потвърдена като клиент. Оттам нататък за българските производители е важно да имат възможност да продават директно. И въпросните посредници във веригата за доставки да бъдат използвани само ако това е наложително“, обясни Богданов.

България е на едно от първите места в света по производство на оръжие на глава от населението в света, според бившия директор на ВМЗ Сопот Иван Гецов.

„Трябва да кажем, че това е една изключително важна индустрия за България. Факт е, че ние имаме голям капацитет производствен. Този капацитет е важно да се запази и да се гради и ние да не делим предприятията на частни и държавни. Това е българска индустрия. Българските компании са конкурентноспособни. Но тук въпросът е и как България защитава тази промишленост. Как се грижим предприятията да са ефективни и хората в тях да са в безопасност. Много е важно тук на фона на инцидентите, които се случиха. Ние трябва да си отговорим защо се случиха, има компетентни органи“, коментира още икономическият министър.

Собственикът на частни оръжейни заводи Емилиян Гебрев вече изрази подозрение, че честите взривове в оръжейни складове у нас са саботаж. И допусна, че може да се инициират от външни сили. Възникна и въпросът за кого работят службите ни, които не разкриват извършителите.

„Моето обяснение е, че се цели компроментирането на една важна за България индустрия. Факт е, че серията от тези инциденти, ние нямаме отговор на въпроса защо се случват. Как се случват. За мен това е най-притеснителното. Защото Министерството на икономиката, ние като принципал на ВМЗ не можем да вземем съответните мерки. И за сигурност, ако не знаем тези инциденти, които са се случвали и в миналото те как са станали, кой е виновен за тях. И в бъдеще да можем да отчетем всички възможни рискове“, каза Богдан Богданов.

Защо не са разкрити извършителите?

Не мога да ви отговоря. Точно този въпрос задавам и аз. Това е една структуроопределяща за българската икономика индустрия. Ние трябва много ясно да си дадем сметка, че няма нищо лошо в това, че в годините България е изградила и запазила този капацитет. От икономически принцип, когато има едно търсене, ще се намери кой да го достави. Ние няма как да станем участници във войната, когато ние доставяме оръжие на наши партньори. Няма как да виним българския капацитет, който е изграден за това, че има война. Напротив, ние трябва да работим този капацитет да се поддържа и този ръст от 200% в момента, ние трябва да потърсим начин да го поддържаме за в бъдеще. Защото войната ще свърши един ден, тези 70 000 ние трябва да помислим какво ще произвеждаме, България да е конкурентноспособна, за да можем да гарантираме тези работни места.

Снимка: bTV

А в едно от кафенетата в Сопот срещаме пенсионираните служители на ВМЗ Сашо, Пейо и приятелите им. Пейо напуснал завода наскоро, защото след началото на войната работата станала твърде тежка.

„До преди месец бях там, понеже съм пенсионер и се пенсионирах. Продължих една година. Просто започнаха да ме товарят с несвойствени дейности. Няма кадри, за производството, не идват млади хора“, казва Пейо.

„Проблемът е, че не можем да намерим такива, които могат да извършват нашата работа, която имаме, със съответното образование. Навремето в нашите общини имаше два техникума специализирани, бяха специално за нашия завод“, обясни директорът на завода.

Официалната статистика за нарасналото в пъти производство на оръжия в България след началото на войната се случва на фона на официални политически заявления, че не въоръжаваме Украйна.

А техникумът, който създавал инженери във военната индустрия в Сопот, вече обучава децата за сервитьори и хотелиери.

А директорът на ВМЗ философски заключва, че дори войната в Украйна да свърши, човечеството няма да спре да воюва. И ни припомня, че военната ни индустрия има пазари в над 60 страни по целия свят. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement