Третият пакет военна помощ от България към Украйна вероятно ще бъде доста по-сериозен от първите два. Попитахме специалисти дали можем да предоставим и основни платформи – като зенитно ракетни комплекси, артилерийски системи, бронетанкова техника. Попитахме и дали това би застрашило боеспособността на армията ни, ако държавниците ни вземат такова решение.
Екипът ни потърси бивши министри, офицери и експерти по национална и международна сигурност, повечето от тях обаче днес се въздържаха от коментар.
Досега не е съобщавано България да е предоставяла на Украйна системи за противовъздушна отбрана или тежка бронирана техника. По време на визитата си у нас Зеленски обаче е заявил такова въоръжение. Можем ли да дадем ракетните комплекси С-200 и С-300 питаме офицера от резерва Калин Димитров.
„Ракетната система С-200 „Нева“ според мен се намира в резерв. И тя не е оперативна. Ракетните системи С-300 - с тях имаме същия проблем като с класическите боеприпаси – те са безкрайно остарели. Ние не сме закупували ракети за тях сигурно от 90-те години“, обясни Калин Димитров – военен експерт и офицер от резерва.
През декември американците са ни предлагали модерните ПВО системи NASAMS, които пазят Белия дом, ако дадем нашите ракетни комплекси С-200 и С-300 на Киев, припомнят експерти.
„В рамките на НАТО можем да ползваме и авиация и зенитно-ракетни комплекси, така както вече НАТО помага на Словакия, в миналото на Турция, на Балтийските страни. Но на Украйна можем да помогнем само ние“, коментира бившият военен министър Велизар Шаламанов.
Според него България може да помогне на Украйна с боеприпаси и тежка техника.
„България има възможност да помогне с артилерия, бронирана техника, която подложи на смяна и като калибър и като стандарти, защото не са по стандартите на НАТО – под бронирана техника имам танкове и бронирани машини“, добави Шаламанов.
Армията ни разполага със снаряди от двата най-търсени калибъра от Украйна – 120 мм и 122 мм за минохвъргачки и гаубици.
„Не бих казал милиони, но може би стотици хиляди, по този механизъм, който е задействан в момента, когато ние не ги предоставяме напълно безвъзмездно и те ще бъдат заменени с нови боеприпаси“, обясни Калин Димитров.
Техният ресурс изтича и ако запасите не бъдат обновени, стават опасни, предупреждават експерти. Реалните количества обаче са класифицирана информация.
Какво знаем за военната помощ, която Киев иска от София и какво даде вече България на Украйна?
Съдържанието е засекретено, но това, което е ясно, е че България изпраща боеприпаси. Втората пратка съдържа снаряди, които са с изтичащ ресурс и трябва след няколко години да бъдат унищожени, ако не бъдат използвани. Във военните действия Украйна използва хиляди снаряди на ден.
В новия списък на Зеленски фигурира тежка бронирана техника и системи за противовъздушна отбрана. Сред тях, вероятно, са ракетните комплекси С-300, както и комплексът С-200. Относно тежката техника Киев очаква бронирани машини, включително и танкове.
България вече изпрати военна помощ на Украйна през декември миналата година. В края на юни правителството на Николай Денков реши да предостави втора пратка оръжия и боеприпаси.