ЕК препоръчва начало на преговори със Северна Македония и Албания за присъединяване към ЕС, съобщават МИА и БГНЕС.

За да подкрепи продължаващата динамика на реформите, Комисията ще приложи засилен подход към преговорните глави относно съдебната система и основните права, правосъдието, свободата и сигурността в страната, се посочва в заключенията на ЕК.

Очаква се Съветът на ЕС да се произнесе по тази препоръка през юни.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Еврокомисарят по въпросите на съседството Йоханес Хан отбеляза, че преговорният процес досега е бил продължителен и това няма да се промени. Началото на преговорите не означава, че те ще приключат утре или след броени дни. Това са дълготрайни процеси, нереалистично е да се мисли, че процесът ще бъде кратък, посочи той, цитиран от БТА.

На Западните Балкани остава още много работа по въпросите на върховенството на закона, човешките права, борбата с корупцията и организираната престъпност, добросъседството, като се следва македонския пример. Не сме против присъствието на Китай в региона, но европейските стандарти трябва да бъдат спазвани при прозрачността, обществените поръчки, финансовите обвързаности, добави еврокомисарят.

Северна Македония постигна историческо споразумение с Гърция, промени конституцията. Страната се превърна в пример за помирение и добросъседски отношения, включително с договора с България, и е единствената държава в региона, която днес няма спор със съседите. Предприеха се действия срещу корупцията, произведени бяха честни избори, допълни еврокомисарят.

Топката е в полето на ЕС, коментира върховният представител по външната политика и сигурността Федерика Могерини. Отчитаме забележителен напредък в Северна Македония и Албания. Ценим постиженията в отношенията на Скопие с Атина и София.

Правосъдната реформа в Албания продължава и дава видими резултати. В последната година ЕС направи огромни инвестиции в Западните Балкани, включително със стратегията за региона и срещата в София, добави тя.
По думите й Турция остава кандидат за присъединяване към ЕС и ключов, стратегически важен партньор.