Съпругата на актьора и режисьор Джордж Клуни - Амал Аламудин-Клуни, е била заплашена с арест в Египет заради критики срещу египетската съдебна система, пише британският вестник „Дейли телеграф”.
Аламудин, която е водещ адвокат в областта на правата на човека, е получила заплахите от египетски представители, след като е констатирала недостатъците на съдебната система в
страната, довели до осъждането на трима журналисти на катарската телевизия „Ал Джазира”.
Тримата журналисти бяха арестувани в хотел „Мариот” през декември 2013 г. по обвинения в подпомагане на терористична организация. Те бяха осъдени през юни 2014 г. на между 7 и 10 години затвор за разпространение на лъжи с цел подпомагане на терористична група. Негласно обвинението визираше обявената извън закона организация „Мюсюлмански братя”.
В петък апелативен съд нареди повторно дело за журналистите, давайки нова надежда за освобождаването им. Дори и да не бъдат оневинени обаче, двамата чужденци могат да бъдат депортирани, а заедно тримата могат да бъдат помилвани от президента. Семействата на Фахми и на Грест вече са внесли молби за депортиране, в случай че не бъдат оневинени.
Британската адвокатка с ливански произход защитава Мохамед Фахми, един от тримата журналисти, осъдени миналата година по обвинения в тероризъм. В четвъртък египетски съдия обаче нареди повторно дело за журналистите и призна, че е имало огромни проблеми във връзка с първоначалните обвинения срещу тях.
Присъдата, наложена на Фахми, египетско-канадския шеф на бюрото на „Ал Джазира” в Египет, на австралийския журналисти и бивш кореспондент на Би Би Си Питър Грест и на египетския журналист и продуцент Бахем Мохамед предизвика вълна от критики от международната общност.
Международната адвокатска асоциация поискала от Аламудин да изготви доклад заедно с още няколко колеги относно независимостта на египетската съдебна система. Когато докладът бил готов, той се оказал толкова критичен, че египетските власти отказали той да бъде представен в Кайро, разказва госпожа Клуни. Те я предупредили с арест, ако той критикува армията, съдебната система или правителството, а такива критики действително има. В Египет обиди срещу съдебната система се наказват със затвор.
В доклада Аламудин и колегите й подчертават, че египетското правителство може да повлияе над съдиите и на държавните обвинители. Документът препоръчва на правителството да престане да подбира съдии за най-важните дела.
Госпожа Клуни е била в Египет през юни 2013 г., за да подготви доклада, публикуван през февруари миналата година. Тя разказва, че препоръките в него не са били спазени. По повод осъдителните присъди на тримата журналисти госпожа Клуни призова те да бъдат отменени, защото са опит да се затвори устата на политически опоненти и са равносилни на това да се разстреля журналист на улицата. Според госпожа Клуни в случая с тримата журналисти съдебната система на Египет е била използвана като средство за подигравка с върховенството на закона.
Аламудин призова клиентът й да бъде освободен и по медицински причини, защото страдал от хепатит С и защото изгубил способността да движи едната си ръка, след като предишна травма от работа се обострила през месеците, през които той спял на каменния под в затвора.