Европейската централна банка (ЕЦБ) ще продължи да предоставя спешна ликвидна помощ на гръцките банки. Това заяви на пресконференция президентът на институцията Марио Драги, цитиран от ДПА.
Таванът на програмата ЕЛА (Emergency Liquidity Assistance - ELA), по която се осигурява тази помощ, ще бъде повишен с 900 млн. евро от досегашните близо 90 млрд. евро, посочи той, цитиран от Франс прес.
След договарянето на нов спасителен план между Атина и партньорите й от еврозоната отново са налице условията за подпомагане чрез програмата ЕЛА, каза Драги, цитиран от Ройтерс.
"Сега положението е различно. Имахме поредица новини - одобрението на пакета за мостово финансиране, гласуванията, различни гласувания в различни парламенти, което възстанови условията, необходими за повишаване на ЕЛА", посочи той.
Драги определи като "неоспорима" необходимостта да бъде намалено дълговото бреме на Гърция, което вече възлиза на около 180 процента от брутния вътрешен продукт, предадоха Франс прес и ДПА. По думите му въпросът е как може да бъде предприето дълговото облекчаване в правната рамка на еврозоната.
Той отхвърли критиките, че ЕЦБ е предизвикала масовото теглене на пари от гръцките банки, като заяви, че спешното финансиране от Франкфурт е превишило отлива на депозити. Драги очаква в понеделник Гърция да спази задълженията си към ЕЦБ и да върне 3,5 милиарда евро. Той обаче отбеляза, че е трудно да се каже кога ще бъде премахнат капиталовият контрол.
Централният банкер, цитиран от ДПА и Ройтерс, призова за по-голяма европейска интеграция. "Винаги съм казвал, че се съюзът е несъвършен", отбелязва Драги, като изтъкна крехкостта и уязвимостта му, докато не бъде завършен.
Финансовите министри от еврозоната днес постигнаха принципно споразумение да предоставят на Атина трета спасителна помощ, след като гръцкият парламент одобри условията по пакета, предадоха световните агенции. Това стана след телеконференция на Еврогрупата.
"Днес стигнахме до решение да отпуснем, по принцип, тригодишна подкрепа за стабилност на Гърция от ЕСМ", се посочва в съвместно изявление на министрите.
Става дума за Европейския стабилизиационен механизъм, спасителния фонд на еврозоната. Решението за започване на спасителни преговори ще изисква официалното одобрение на всички 19 страни от еврозоната, сред които и Германия, уточнява ДПА, цитирана от БТА.